10 Սեպտեմբերի 2024 - 11:14
Ինչպես օկուպացիայից ազատագրված մյուս տարածքներում, Աղդամի շրջանում նույնպես լայնածավալ շինարարական աշխատանքներ են կատարվում։
Ինչպես AZERTAC-ին հայտնել է՝ Աղդամի, Ֆիզուլիի և Խոջավենդի շրջանների վերակառուցման, շինարարության և կառավարման ծառայության մամուլի քարտուղար Լեյլա Սարաբին, Աղդամ քաղաքում բնակելի թաղամասերի շինարարությունը սկսվել է այս տարվա հունիսին։ Այս պահին երկրորդ փուլով շինարարական աշխատանքները շարունակվում են 11 բնակելի թաղամասերում։ Երկրորդ փուլում նախատեսվում է կառուցել 1268 բնակարան։ Բնակելի և ոչ բնակելի շենքերի նախագծման աշխատանքները շարունակվում են 1-ին, 3-րդ և 5-րդ փուլերում: Բացի այդ, գլխավոր հատակագծի համաձայն, ավարտվել են քանդման և ուղղահայաց պլանավորման աշխատանքները 1, 2, 3, 4 և 5 փուլերով։ Այս տարածքներում աշխատանքներ են տարվում նաև հասարակական շենքերի կառուցման ուղղությամբ։
Լեյլա Սարաբին նշել է, որ Աղդամ քաղաքից բացի, շինարարական աշխատանքները շարունակվում են Սարըջալը, Քենգերլի և Խըդըրլը գյուղերում։ Նրա խոսքով՝ Սարըջալը գյուղում շարունակվում է 203 տան, Քենգերլի գյուղում՝ 292, Խըդըրլը գյուղում՝ 719 տան շինարարությունը։ Բոլոր երեք գյուղերում, բացի անհատական բնակելի տներից, կառուցվում են դպրոցներ, մանկապարտեզներ, ակումբային և համայնքային կենտրոններ, դրոշի հրապարակներ, շուկայական համալիրներ, կենցաղային սպասարկման օբյեկտներ, ընտանեկան առողջության կենտրոններ, վարչական շենքեր և այլ օբյեկտներ։ Գյուղերում կօգտագործվեն էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրներ, կստեղծվի հաղորդակցման կենտրոնական համակարգ։

• В городе Агдам, селах Сарыджалы, Кенгерли и Хыдырлы осуществляются широкомасштабные строительные работы
10 Сентября 2024 - 09:38
Как и на других территориях, освобожденных от оккупации, в Агдамском районе ведутся масштабные строительные работы.
Как сообщила АЗЕРТАДЖ пресс-секретарь Службы восстановления, строительства и управления Агдамского, Физулинского и Ходжавендского районов Лейла Сараби, строительство жилых кварталов в городе Агдам началось в июне этого года. На данный момент строительные работы в рамках второго этапа продолжаются в 11 жилых кварталах. На втором этапе планируется построить 1268 квартир. Проектные работы жилых и нежилых зданий продолжаются на 1, 3 и 5 этапах. Кроме того, согласно Генеральному плану выполнены работы по сносу и вертикальной планировке на 1, 2, 3, 4 и 5 этапах. На указанных территориях также ведутся работы по строительству общественных зданий.
Лейла Сараби отметила, что помимо города Агдам строительные работы продолжаются в селах Сарыджалы, Кенгерли и Хыдырлы. По ее словам, продолжается строительство 203 домов в селе Сарыджалы, 292 домов – в селе Кенгерли и 719 домов – в селе Хыдырлы. Во всех трех селах, помимо индивидуальных жилых домов, возводятся школы, детские сады, клубно-общественные центры, площади флага, рыночные комплексы, объекты бытового обслуживания, центры семейного здоровья, административные здания и другие объекты. В селах будут использоваться альтернативные источники энергии, будет создана центральная коммуникационная система.
«В одном из самых крупных сел Агдама – Баш Гервенде будет осуществлен проект «умное село». В селе уже завершается работа по сносу и вертикальному планированию», - сказала Л.Сараби.