09 Սեպտեմբերի 2024 - 12:39
Երկուշաբթի՝ սեպտեմբերի 9-ին, Բաքվում իր աշխատանք է սկսել՝ Թուրքական աշխարհի ընդհանուր այբուբենի հանձնաժողովի երրորդ նիստը։
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, միջոցառումը կազմակերպել է Թուրքական ակադեմիան՝ Աթաթուրքի անվան մշակույթի, լեզվի և պատմության բարձրագույն խորհրդին կից Թուրքիայի լեզվաբանական ընկերության հետ համատեղ՝ Թուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՊԿ) աջակցությամբ։
Միջոցառմանը ելույթ ունեցած Թուրքական ակադեմիայի նախագահ Շաին Մուստաֆաևը ներկաներին տեղեկացրել է՝ հանձնաժողովի ստեղծման ընթացքի մասին և շնորհակալություն հայտնել նախագծի նախաձեռնողներին ու մասնակիցներին։
Շ.Մուստաֆաևն ասել է, որ նիստի հիմնական նպատակները ներառում են՝ ընդհանուր այբուբենի գաղափարի զարգացման առաջընթացի քննարկումը և դրա առաջմղման հետագա քայլերի որոշումը: «Թուրքական աշխարհի ընդհանուր այբուբենի հանձնաժողովը ստեղծվել է ԹՊԿ-ի նախաձեռնությամբ՝ յուրաքանչյուր թուրքական երկրից լեզվական ոլորտի համար պատասխանատու երկու ներկայացուցչի մասնակցությամբ: Այն գործում է Թուրքական ակադեմիայի հովանու ներքո՝ համաձայնեցնելով ԹՊԿի հետ: Երկու տարվա ընթացքում կայացել է հանձնաժողովի երկու նիստ։ Առաջին նիստը տեղի է ունեցել 2023 թվականի մայիսի 28-29-ին Աստանայում, երկրորդը՝ 2024 թվականի մայիսի 6-7-ին Բաքվում։ Համագործակցության արդյունքում որոշվել է ստեղծել 34 տառից բաղկացած ընդհանուր այբուբեն՝ յուրաքանչյուր նշանի և դրա հնչյունի համակարգմամբ»։

• В Баку обсуждают тюркский алфавит
Третье заседание Комиссии по общему алфавиту тюркского мира в понедельник, 9 сентября, начало работу в Баку.
Как передает АЗЕРТАДЖ, мероприятие организовано Тюркской академией совместно с Турецким лингвистическим обществом при Высшем совете по вопросам культуры, языка и истории имени Ататюрка при поддержке Организации тюркских государств (ОТГ).
Выступивший на мероприятии президент Тюркской академии Шаин Мустафаев, проинформировав участников о процессе создания комиссии, поблагодарил инициаторов и участников проекта.
Ш.Мустафаев сообщил, что основные цели заседания включают обсуждение прогресса в развитии идеи общего алфавита и определение дальнейших шагов для ее продвижения: «Комиссия по общему алфавиту тюркского мира была создана по инициативе ОТГ с участием двух представителей от каждой тюркской страны, отвечающих за языковую сферу. Она действует под эгидой Тюркской академии при координации с ОТГ. За два года прошло два заседания комиссии. Первое заседание состоялось 28–29 мая 2023 года в Астане, второе – 6–7 мая 2024 года в Баку. В результате сотрудничества было решено создать общий алфавит из 34 букв с согласованием каждого знака и его звучания».