• «Ֆորմուլա 1-ի» հետ կապված՝ պարզեցվել են օտարերկրացիների համար մուտքի արտոնագրերի տրամադրման ընթացակարգերը
12 Օգոստոսի 2024 - 09:17
Նախագահ Իլհամ Ալիևը կարգադրություն է ստորագրել՝ 2024 թվականին Բաքվում Ֆորմուլա 1-ի մրցումների անցկացման կապակցությամբ՝ Ադրբեջանի Հանրապետություն ժամանող օտարերկրացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց համար մուտքի արտոնագրերի տրամադրման ընթացակարգերը պարզեցնելու մասին։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին տեղեկությունը տեղադրված է Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարի պաշտոնական կայքում։ Փաստաթղթի համաձայն՝ առաջիկա մրցումների հետ կապված Ադրբեջան ժամանող օտարերկրացիները և քաղաքացիություն չունեցող անձինք կարող են վիզաներ ստանալ ԱՀ միջազգային օդանավակայաններում՝ այս տարվա օգոստոսի 15-ից մինչև սեպտեմբերի 30-ը։
Վիզա տրամադրելու հիմք կհամարվի հետևյալ փաստաթղթերից մեկը.
- հավատարմագրման քարտ, որը հաստատում է հավատարմագրումը Formula One Management Limited ընկերության և Միջազգային ավտոմոբիլային ֆեդերացիայի կանոններին համապատասխան, որոնք Ֆորմուլա-1» մրցույթի միջազգային կազմակերպիչներն են, կամ հավատարմագրումը հաստատող այլ փաստաթուղթ.
- «Բաքվի քաղաքային օղակ» օպերացիոն ընկերությունում հավատարմագրումը հաստատող հավատարմագրման քարտ.
- մրցույթի տոմս կամ տոմսի գնումը հաստատող փաստաթուղթ.
Ադրբեջանի միգրացիոն պետական ծառայությանը հանձնարարվել է՝ տեղեկացնել ԱՀ թռիչքներ իրականացնող ավիաընկերություններին մուտքի արտոնագրերի տրամադրման ընթացակարգերի պարզեցման մասին։

• В связи с «Формулой-1» упрощены визовые процедуры для иностранцев
Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение об упрощении визовых процедур для иностранцев и лиц без гражданства, прибывающих в Азербайджанскую Республику в связи с проведением соревнований «Формула-1» в Баку в 2024 году.
Как сообщает Armenia.Az, информация об этом размещена на официальном сайте главы АР. Согласно документу, иностранцы и лица без гражданства, прибывающие в Азербайджан в связи с предстоящими соревнованиями, могут с 15 августа по 30 сентября этого года получить визы в международных аэропортах Азербайджанской Республики.
Основанием для выдачи визы будет считаться один из следующих документов:
- аккредитационная карта, подтверждающая прохождение аккредитации согласно правилам компании Formula One Management Limited и Международной автомобильной федерации, являющихся международными организаторами соревнований «Формула-1», или другой документ, подтверждающий прохождение аккредитации;
- аккредитационная карта, подтверждающая прохождение аккредитации в Операционной компании «Бакинское городское кольцо»;
- билет на соревнования или документ, подтверждающий приобретение билета.
Государственной миграционной службе Азербайджана поручено уведомить авиакомпании, осуществляющие полеты в Азербайджанскую Республику, об упрощении визовых процедур.