21 Հունիսի 2024 - 15:45
Ադրբեջանի կառավարությունը մտադիր է Ղարաբաղի տարածաշրջանը վերածել դինամիկ զարգացող էկոլոգիապես մաքուր էներգիայի կենտրոնի։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Ջաբրայիլի, Գուբադլիի և Զանգիլանի շրջաններում նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Վահիդ Հաջիևն ասել է՝ ելույթ ունենալով Զանգիլանում կայացած «Ճանապարհ դեպի COP29. Կայուն և ամուր ապագա» բարձր մակարդակի հանդիպմանը։
«Օգտագործելով Ջաբրայիլի, Գուբադլիի և Զանգիլանի արևային էներգիայի հարուստ ռեսուրսները՝ մենք արևային մարտկոցները ինտեգրում ենք բնակելի շենքերի և փողոցային ենթակառուցվածքի համակարգերին: Բացի այդ, այնպիսի նախաձեռնություններ, ինչպիսիք են էլեկտրական մեքենաների համար արևային լիցքավորման կայանները, խելացի կայանատեղերը և էկոլոգիապես մաքուր այլ լուծումները, ընդգծում են մեր հանձնառությունը կայուն գործելակերպի ներդրմանը»,- ասել է Հաջիևը:
Պետության ղեկավարի հատուկ ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ բրիտանական BP ընկերությունը մտադիր է Ջաբրայիլում կառուցել 240 ՄՎտ հզորությամբ արևային էլեկտրակայան, իսկ Nobel Energy ընկերությունը մտադիր է ներդրումներ կատարել 100 ՄՎտ հզորության արևային մարտկոցների արտադրության գործարանի կառուցման մեջ։

21 Июня 2024 - 13:14
Правительство Азербайджана намерено превратить Карабахский регион в динамично развивающийся центр экологически чистой энергии.
Как передает Armenia.Az, об этом специальный представитель президента в Джебраильском, Губадлинском и Зангиланском районах Вахид Гаджиев заявил, выступая на встрече высокого уровня «Путь к COP29: Устойчивое и прочное будущее» в Зангилане.
«Используя богатые ресурсы солнечной энергии в Джебраиле, Губадлы и Зангилане, мы интегрируем солнечные панели в жилые здания и системы уличной инфраструктуры. Кроме того, такие инициативы, как зарядные станции на солнечных батареях для электромобилей, «умные» парковки и другие экологически чистые решения подчеркивают нашу приверженность внедрению устойчивых практик», - сказал Гаджиев.
Спецпредставитель главы государства напомнил, что британская компания BP намерена построить солнечную электростанцию мощностью 240 МВт, а компания Nobel Energy - инвестировать в строительство завода по производству солнечных панелей мощностью 100 МВт в Джебраиле.
По его словам, данные инициативы органично вписываются в национальную стратегию, направленную на превращение Карабахского региона в динамично развивающийся центр экологически чистой энергии.