• Նախարարության ստուգումներ Ղարաբաղի տարածաշրջանում. կոշտ միջոցներ են ձեռնարկվել
Աշակերտների հաճախելիությունը, աշխատանքային ժամերին ուսուցչական և տեխնիկական աշխատողների ներկայությունը աշխատավայրում, բոլոր ուսումնական, մանկավարժական, ֆինանսատնտեսական փաստաթղթերի պատշաճ ձևակերպումը և այլ հարցերը վերահսկելու նպատակով, Ադրբեջանի գիտության և կրթության նախարարության Ղարաբաղի տարածաշրջանային կրթության վարչության աշխատակիցները իրականացրել են մոնիտորինգներ և ստուգումներ.
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են տարածաշրջանային վարչությունից, պարզվել է աշխատակիցների և աշակերտների ցածր հաճախելիություն, խմբակների ոչ պատշաճ կազմակերպում, փաստաթղթերի ոչ ճիշտ ձևակերպում, ինչպես նաև աշխատակիցների կողմից օրենքով սահմանված ծառայողական պարտականությունները չկատարելը։
Ստուգումների արդյունքներով կարգապահական տույժի են ենթարկվել՝ Աղջաբեդիի մանկապատանեկան զարգացման շրջանային կենտրոնի, Աղդամի շրջանի թիվ 129 միջնակարգ դպրոցի և Բարդայի շրջանի Զյումյուրխան գյուղի Խանկիշի Իսմայիլովի անվան միջնակարգ դպրոցի տնօրենները, նրանց վերջին նախազգուշացմամբ խիստ նկատողություն է հայտարարվել:

• Проверки министерства в Карабахском регионе: приняты жесткие меры
С целью контроля посещаемости учащихся, присутствия педагогических и технических работников на своих рабочих местах в рабочее время, надлежащего оформления всех учебно-педагогических и финансово-хозяйственных документов и других вопросов сотрудниками Карабахского регионального управления образования Министерства науки и образования Азербайджана были проведены мониторинги и проверки.
Как заявили Armenia.Az в региональном управлении, в ходе них были выявлены низкая посещаемость сотрудников и учащихся, ненадлежащая организация кружков, неправильное ведение документации, а также невыполнение сотрудниками своих должностных обязанностей в соответствии с законом.
По итогам проверок дисциплинарно наказаны директоры Агджабединского районного центра развития детей и молодежи, средней школы №129 Агдамского района и средней школы имени Ханкиши Исмайылова села Зюмюрхан Бардинского района – им был объявлен строгий выговор с последним предупреждением.