• Բայրամովը նշել է, թե ինչն է խոչընդոտում Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը
2024 թվականի հունիսի 11-ին նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Գերմանիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոքին։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, հանդիպմանը նախարարները նշել են, որ մեծ նշանակություն են տալիս ադրբեջանա-գերմանական հարաբերություններին և շահագրգռված են հետագա համագործակցության ընդլայնմամբ։
Ընդգծվել է, որ այս տարի Ադրբեջանը գերմանական կողմի հետ համագործակցության լրացուցիչ հնարավորություններ ունի ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանի (COP29) շրջանակներում։ Այս համատեքստում նշվել է Պետերսբերգի երկխոսության, ինչպես նաև ներկայումս անցկացվող Բոննի համաժողովի համատեղ հաջող կազմակերպման կարևորությունը։
Ջեյհուն Բայրամովը, խոսելով հետհակամարտային շրջանում տարածաշրջանում առկա իրավիճակի և իրողությունների, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մասին, նշել է խաղաղ գործընթացում առկա խնդիրներն ու հնարավորությունները։ Այս համատեքստում նշվել է, որ Հայաստանի Սահմանադրության՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հավակնություններ պարունակելը խոչընդոտ է խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման համար:

• Байрамов назвал препятствие для подписания мирного соглашения с Арменией
11 июня 2024 года министр Джейхун Байрамов в рамках своего рабочего визита в Германию встретился с министром иностранных дел ФРГ Анналеной Бербок.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе МИД, на встрече министры отметили, что придают большое значение азербайджано-германским отношениям, заинтересованы в дальнейшем расширении сотрудничества.
Было подчеркнуто, что в этом году Азербайджан имеет дополнительные возможности для сотрудничества с германской стороной в рамках проведения 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29). В этом контексте было отмечено значение совместной успешной организации Петерсбергского диалога, а также проводимой в настоящее время Боннской конференции.
Министр Джейхун Байрамов, говоря о текущей ситуации и реалиях в регионе в постконфликтный период, о процессе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, отметил существующие проблемы и возможности в рамках мирного процесса. В этом контексте было отмечено, что продолжающиеся претензии на территориальную целостность Азербайджана в Конституции Армении являются препятствием для подписания мирного соглашения.