• Ղարաբաղի վերականգնում. Հայտարարվել են թվերն և նախագծերը
Հայտնի է դարձել, թե որ նախագծերի վրա են ծախսվել ազատագրված տարածքների վերակառուցման ու վերականգնման համար հատկացված միջոցները։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, դա արտացոլվել է 2023 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան զեկույցում։
Նշվել է, որ ազատագրված տարածքների վերակառուցման և վերականգնման համար 2023 թվականի պետբյուջեից ընդհանուր առմամբ հատկացվել է 5 581,6 մլն մանաթ։ 5245,5 մլն մանաթ հատկացվել է ենթակառուցվածքային նախագծերի կառուցման և վերակառուցման համար (3773,8 մլն մանաթ ճանապարհային ենթակառուցվածքների նախագծման, կառուցման, վերակառուցման համար (3471,8 մլն մանաթ՝ ավտոմոբիլային ճանապարհների, 302,0 մլն մանաթ՝ երկաթուղու համար), նոր բնակելի համալիրների նախագծման և կառուցման աշխատանքներ կատարելու համար։ (839,5 մլն մանաթ), էլեկտրակայանների և էներգետիկ կենտրոնների կառուցման շինարարություն (337,4 մլն մանաթ), մելիորատիվ աշխատանքների (245,5 մլն մանաթ), կադաստրային ծառայությունների (16,6 մլն մանաթ), տարածքների խմելու ջրի մատակարարումը բարելավելու համար։ (6,6 մլն մանաթ)։

Стало известно, на какие проекты были потрачены средства, выделенные на реконструкцию и восстановление освобожденных территорий.
Как передает Armenia.Az, это нашло отражение в годовом отчете об исполнении государственного бюджета на 2023 год.
Было отмечено, что на реконструкцию и восстановление освобожденных территорий из государственного бюджета 2023 года было выделено в общей сложности 5581,6 миллиона манатов. 5245,5 млн. манатов направлено на строительство, реконструкцию проектов инфраструктурного назначения (3773,8 млн. манатов на проектирование, строительство, реконструкцию дорожной инфраструктуры (3471,8 млн. манатов на автомобильные дороги, 302,0 млн. манатов на железные дороги), проведение работ по проектированию и строительству новых жилых комплексов (839,5 млн. манатов), строительство на строительство электростанций и энергоузлов (337,4 млн. манатов), мелиоративные работы (245,5 млн. манатов), кадастровые услуги (16,6 млн. манатов), на улучшение питьевого водоснабжения территорий (6,6 млн. манатов).