• Քելլի Գալահեր. Ադրբեջանը շատ կարևոր դեր ունի որպես հյուրընկալող երկիր
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին Վրաստանի մայրաքաղաքում ԱԶԲ-ի 57-րդ տարեկան հանդիպման շրջանակում ասել է Ֆլետչերի դպրոցի (Թաֆթս համալսարան) էներգետիկայի և բնապահպանական քաղաքականության պրոֆեսոր Քելլի Սիմս Գալահերը։
«Առաջիկա COP29-ը հիմնականում կքննարկի կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի ֆինանսավորումը: Հետևաբար, Ադրբեջանը շատ կարևոր դեր կխաղա որպես ընդունող երկիր՝ համոզվելու համար, որ մենք դրական որոշում կայացնենք նոր հավաքական քանակական նպատակների վերաբերյալ»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով, այս առումով կարևոր է նոր գործիքներ փնտրել կլիմայական խնդիրների դեմ պայքարի ֆինանսավորման համար։
«Այսպիսով, խոսքը ոչ միայն գոյություն ունեցող ֆոնդերը գործի դնելու մասին է, այլ նաև այն մասին, թե ինչ ավանդ կարող են նրանք ունենալ գլոբալ ֆինանսավորման մեջ: Դրան կարելի է հասնել ոչ միայն նոր քանակական թիրախներ սահմանելու, այլև ազգային մակարդակով որոշված ֆինանսական ներդրումների միջոցով», - ավելացրել է Գալահերը:

• Келли Галлахер: Азербайджану предстоит сыграть очень важную роль в качестве принимающей страны
Как сообщает Armenia.Az, об этом сказала профессор энергетической и экологической политики школы Флетчера (Университет Тафтса) Келли Симс Галлахер в кулуарах 57-го ежегодного собрания АБР в столице Грузии.
«Предстоящий COP29 будет в первую очередь обсуждать финансирование борьбы с изменением климата. Поэтому Азербайджану предстоит сыграть очень важную роль в качестве принимающей страны, чтобы убедиться, что мы придем к положительному решению по новым коллективным количественным целям», - сказала она.
По ее словам, в этом смысле важно искать новые инструменты для финансирования борьбы с климатическими проблемами.
«Таким образом, речь идет не только о введении в действие существующих фондов, но и о том, какой вклад они могут внести в глобальное финансирование. Это может быть достигнуто не только за счет постановки новых количественных целей, но также финансовых взносов, определенных на национальном уровне (NDCs)»,- добавила Галлахер.