05 Ապրիլի 2024 - 17:38
Ապրիլի 5-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ընդունել է՝ Թուրքիայի նախկին արտաքին գործերի նախարար, Ազգային մեծ ժողովի պատգամավոր և ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում պատվիրակության ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուին։
Ինչպես փոխանցում է Armenia.Az-ը, այդ մասին տեղեկությունը տեղադրված է Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարի պաշտոնական կայքում։
Հանդիպմանը Իլհամ Ալիևը ընդգծել է, որ Ադրբեջանում մեծ հարգանքով են վերաբերվում Մևլութ Չավուշօղլուին, բարձր են գնահատել նրա աջակցությունը մեր երկրին բոլոր ժամանակներում, նշել է, որ ադրբեջանական ժողովուրդը դա շատ լավ է գնահատում։ Իլհամ Ալիևը հիշեցրել է, որ Երկրորդ ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ Մևլութ Չավուշօղլուն անընդհատ հանդես էր գալիս կարևոր հայտարարություններով։ Այդ հայտարարությունները, իրենց հերթին, էական դեր են խաղացել Ադրբեջանի գործերին միջամտելու մտադրություն ունեցողների գործողությունները ճնշելու մեջ։
Պետության ղեկավարը նշել է ադրբեջանա-թուրքական միության էլ ավելի ամրապնդման կարևորությունը՝ ընդգծել է, որ ներկա ժամանակ գործընթացներն աշխարհում ընդհանրապես և Հարավային Կովկասում մասնավորապես ընդունել են շատ վտանգավոր վեկտորի ուղղություն։ Նախագահը հավելել է, որ այս կապակցությամբ Ադրբեջանը արդարացիորեն արտահայտում է իր մտահոգությունը, քանի որ Հարավային Կովկասի համար կազմված ծրագիրը կարող է ապագայում մեծ աղետի բերել։
Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Ղարաբաղի օկուպացիայից ազատագրումը, հատկապես Ադրբեջանի կողմից անցած տարվա սեպտեմբերին ձեռնարկած հակաահաբեկչական գործողությունը անհանգստացրել է որոշ ուժերին։ Իլհամ Ալիևը հայտնել է, որ այդ ժամանակվանից մինչ օրս ճնշումները մեր երկրի վրա շարունակվում են։ Նախագահը նշել է, որ Եվրախորհրդարանը ընդունել է վիրավորանքներով լի կեղտոտ բանաձեւեր, իսկ ԵԽԽՎ-ն մեր պատվիրակությանը զրկել է ձայնի իրավունքից։ Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ այդ քայլերը, որոնք կարող են հանգեցնել շատ բացասական հետևանքների, ձեռնարկվել են Ղարաբաղը օկուպացիայից ազատագրելու միակ պատճառով։
Անդրադառնալով այսօրվա Բրյուսելում ԱՄՆ-ի, Եվրամիության և Հայաստանի միջև եռակողմ հանդիպմանը՝ պետության ղեկավարը հայտարարել է, որ այսպիսով ստեղծվում է սպառնալիքի ևս մեկ աղբյուր Հարավային Կովկասի համար։ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ թեև վերջին օրերին ԱՄՆ-ի և Եվրամիության բարձրաստիճան պաշտոնյաները իրենց իսկ նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած հեռախոսազրույցների ընթացքում փորձել են համոզել, որ այդ հանդիպումը ուղղված չէ Ադրբեջանի դեմ, մենք այդ հանդիպման նպատակը գնահատում ենք որպես բաժանարար գծերի ստեղծում և Ադրբեջանի մեկուսացում։
Իլհամ Ալիևը ևս մեկ անգամ նշել է, որ անցյալ տարվա սեպտեմբերից մինչ օրս Ադրբեջանի դեմ հնչեցված Եվրախորհրդարանի և Եվրոպական Խորհրդի հայտարարությունները, Հայաստանը Հարավային Կովկասում զինված ֆորպոստ դարձնելու փորձերը ապագայում շատ մեծ հետևանքներ են ունենալու։ Հետևաբար Բաքուն հայտարարություններ է արել, որպեսզի այդ մասին զգուշացնել ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի գործընկերներին։ Ընդգծելով, որ աշխարհաքաղաքական իրավիճակը փոխվել է, նախագահը նշել է ադրբեջանա-թուրքական ամուր միասնության պահպանման կարևորությունը և վստահություն հայտնել, որ այդ միասնությունը խախտել ցանկացողների երազանքներն ապարդյուն են։
11:20
Ապրիլի 5-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Թուրքիայի նախկին արտգործնախարար, Ազգային Մեծ Ժողովի պատգամավոր և ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում պատվիրակության ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուին։

• Алиев - Чавушоглу: Освобождение Карабаха встревожило некоторые силы
5 апреля президент Азербайджана Ильхам Алиев принял бывшего министра иностранных дел, депутата Великого национального собрания Турции и руководителя делегации в Парламентской ассамблее НАТО Мевлюта Чавушоглу.
На встрече Ильхам Алиев подчеркнул, что в Азербайджане с большим уважением относятся к Мевлюту Чавушоглу, высоко оценил его поддержку нашей страны во все времена, отметил, что азербайджанский народ это очень ценит. Ильхам Алиев напомнил, что во время Второй Карабахской войны Мевлют Чавушоглу постоянно выступал с важными заявлениями. Эти заявления, в свою очередь, сыграли значимую роль в пресечении действий тех, кто намеревался вмешаться в дела Азербайджана.
Глава государства отметил важность еще большего укрепления азербайджано-турецкого союза, подчеркнул, что в настоящее время процессы в мире в целом и на Южном Кавказе в частности приняли очень опасный вектор. Президент добавил, что в связи с этим Азербайджан справедливо выражает свою обеспокоенность, поскольку составленный план по Южному Кавказу может привести к большой катастрофе в будущем.
Ильхам Алиев заявил, что освобождение Карабаха от оккупации, особенно антитеррористическая операция, которую предпринял Азербайджан в сентябре прошлого года, встревожило некоторые силы. Ильхам Алиев сообщил, что с тех пор и по настоящее время давление на нашу страну продолжается. Президент отметил, что Европейский парламент принял полные оскорблений грязные резолюции, а ПАСЕ лишила нашу делегацию права голоса. Ильхам Алиев подчеркнул, что эти шаги, которые могут привести к очень негативным последствиям, были предприняты по единственной причине – из-за освобождения Карабаха от оккупации.
Коснувшись сегодняшней трехсторонней встречи в Брюсселе между США, Европейским Союзом и Арменией, глава государства заявил, что таким образом создается очередной источник угрозы для Южного Кавказа. Ильхам Алиев отметил, что хотя в последние дни высокопоставленные лица США и Европейского Союза в ходе телефонных разговоров, состоявшихся по их же инициативе, пытались убедить, что эта встреча не нацелена против Азербайджана, мы расцениваем цель этой встречи как создание разделительных линий и изоляцию Азербайджана.
Ильхам Алиев еще раз отметил, что заявления Европейского парламента, Совета Европы, озвучиваемые против Азербайджана с сентября прошлого года по настоящее время, попытки сделать из Армении вооруженный форпост на Южном Кавказе будут иметь в будущем очень большие последствия. Поэтому Баку сделал заявления, чтобы предупредить об этом партнеров в США и Европе. Подчеркнув, что геополитическая ситуация изменилась, президент отметил важность сохранения сильного азербайджано-турецкого единства, выразил уверенность в том, что мечты тех, кто хочет разорвать это единство, напрасны.
Мевлют Чавушоглу отметил, что ценные мысли, озвученные Ильхамом Алиевым на церемонии инаугурации о единстве тюркского мира, были позитивно восприняты в тюркском мире. «Вы являетесь лидером мирового масштаба, и шаги, которые Вы предпринимаете для укрепления тюркского мира, известны всем тюркам», - заявил Мевлют Чавушоглу. Он добавил, что есть силы, которые не могут смириться с победой Азербайджана в Карабахе, и пытаются проводить свою политику в этом направлении.
10:58