• Փաշինյանի զինակից. ռուս սահմանապահները կլքեն նաև Հայաստանի սահմանները
«Դե, եթե անելու բան չունենան, նրանք ինքները կորոշեն՝ ինչ անեն, և, բնականաբար, կտեղափոխվեն բազա, բայց այս պահին նրանք կանգնած են այնտեղ։ Ուրիշ տեղեր էլ կան, որտեղ նրանք դեռ կանգնած են»։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայկական ԶԼՄ-ների հետ զրույցում ասել է՝ ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ է լինելու Տավուշում տեղակայված ռուս սահմանապահների հետ (Թովուզգալա- խմբ.), օրինակ, Ոսկեպարից (Ասքիփարա - խմբ.) Բաղանիսի հատվածում, եթե այդ տարածքները վերադարձվեն Ադրբեջանին։
«Իսկ թե ինչպես նրանք (ՌԴ ԱԴԾ սահմանապահները - խմբ.) պետք է ի վերջո դուրս գան «Զվարթնոց» օդանավակայանից, և հայ սահմանապահները ծառայեն, նաև այստեղ (Տավուշի մարզ - խմբ.): Եթե բոլոր հարցերը լուծվեն, և մենք հասնենք խաղաղության, նրանք այնտեղ անելիք չունեն, կարծում եմ՝ իմաստ չունի կանգնել և ոչինչ չանել։ Երբ սրա կարիքը չկա, ինչո՞ւ պետք է մնան, ի՞նչ են անելու։ Նրանք կվերադառնան բազա»,- հայտարարել է Անդրանիկ Քոչարյանը։

• Соратник Пашиняна: Российские пограничники покинут и границы Армении
«Ну, если им нечего делать, они сами решат, что делать, и, естественно, переедут на базу, однако на данный момент они там стоят. Есть и другие такие места, где они пока стоят».
Как передает Armenia.Az, об этом глава комиссии по обороне и безопасности парламента Армении Андраник Кочарян заявил в ходе беседы с армянскими СМИ, отвечая на вопрос, что будет с российскими пограничниками, дислоцированными в Тавуше (Товузгала – ред.), например, на участке Баганис от Воскепара (Аскипара – ред.), если эти территории будут возвращены Азербайджану?
«И как они (пограничники ФСБ России — ред.) со временем должны покинуть аэропорт «Звартноц» и службу должны нести пограничники Армении, также и здесь (Тавушская область — ред.). Если все вопросы будут решены и мы достигнем мира, им там делать нечего, думаю, нет смысла стоять без дела. Когда в этом нет необходимости, зачем им оставаться и чем будут они заниматься? Они вернутся на базу», — заявил Андраник Кочарян.