• Քելբեջար-Լաչին ավտոճանապարհը կավարտվի երկու տարում
Քելբեջար-Լաչին 75,8 կմ երկարությամբ ավտոճանապարհի շինարարությունը, ներառյալ այս ճանապարհի երկայնքով թունելները, կավարտվի 2025 թվականի վերջին կամ 2026 թվականի սկզբին։
Այս մասին Armenia.Az-ին ասել է՝ ազատագրված տարածքներում շինարարական աշխատանքներ իրականացնող թուրքական Proyapı ընկերության խորհրդի փոխնախագահ Աքիֆ Այգենը։
Քելբեջարի և Լաչինի շրջանները կապող ավտոմոբիլային ճանապարհը կառուցվում է առաջին և երկրորդ տեխնիկական կատեգորիաներին համապատասխան՝ 2, 3 և 4 երթևեկության գոտիներով։
Քելբեջար-Լաչին ավտոճանապարհը սկիզբ է առնում Քելբեջարի շրջանի Գամըշլը գյուղից և անցնում Լաչինի շրջանի տարածքով։ Նոր ճանապարհը կապահովի հարմարավետ ճանապարհորդություն դեպի այս շրջանների բնակեցված վայրեր, ինչպես նաև դեպի Լաչինի միջազգային օդանավակայան։

• Автомобильная дорога Кяльбаджар-Лачин будет достроена за два года
Строительство автомобильной дороги Кяльбаджар-Лачин протяженностью 75,8 км, в том числе тоннелей вдоль этой дороги, будет завершено к концу 2025 или началу 2026 года.
Об этом Armenia.Az заявил Акиф Айген, заместитель председателя правления турецкой компании Proyapı, которая осуществляет строительные работы на освобожденных территориях.
Автомобильная дорога, соединяющая Кяльбаджарский и Лачинский районы, строится в соответствии с первым и вторым техническими категориями с 2, 3 и 4 полосами движения.
Автомобильная дорога Кяльбаджар-Лачин берет начало от села Гамышлы Кяльбаджарского района и проходит по территории Лачинского района. Новая дорога обеспечит комфортный проезд в населенные пункты в этих районах, а также к Лачинскому международному аэропорту.