• Պրոֆեսոր Խաչիկյան. մեր գնացքը սլանում է դեպի անդունդ
«Ձեր հարցին, թե Եվրոպան ճանաչում է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, իսկ ՀԱՊԿ-ն ու Ռուսաստանը՝ ոչ, նախ ուզում եմ ասել, որ սա մեր դիվանագիտության պարտությունն է, որովհետև մենք ազդեցություն չունենք Մոսկվայում, Մինսկում, և այդ երկրներն Ադրբեջանի կողքին են»։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայկական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում ասել է Սթենֆորդի համալսարանի քաղաքական գիտությունների դոկտոր Արթուր Խաչիկյանը։
«Մասամբ, ոչ ամբողջությամբ, բայց մասամբ մեր պատասխանատվությունն է, որ չկարողացանք խաղալ այս դիվանագիտական խաղը։ Դա ճիշտ է, որ նրանք այժմ կախված են Ադրբեջանից։ Նրանք սերտ հարաբերություններ ունեն, և շահերը համընկնում են և՛ Թուրքիայի, և՛ Ադրբեջանի հետ, բայց այս ուղղությամբ պետք էր աշխատել, մենք դա չարեցինք։ Այն, որ իրենք (ՀԱՊԿ-ը և Ռուսաստանը - Խմբ.) չեն ճանաչում, որ Հայաստանը ճշգրիտ սահման ունի, դա շատ վատ է, դա պետք է դատապարտել։ Սակայն նրանք առաջարկեցին զորավարժություններ անցկացնել Հայաստանում, առաջարկեցին մեզ իսկական զինտեխնիկա մատակարարել, բայց մենք հրաժարվեցինք դրանից։
Ինչպե՞ս կարող ենք Ռուսաստանին փոխարինել Արևմուտքում։ Մենք ՀԱՊԿ-ից դուրս ենք գալիս առանց այլընտրանքի, իսկ նրանք մեզ ոչինչ չեն ասում, բացի գեղեցիկ խոստումներից։ Նրանք ասում են՝ Ռուսաստանը վտանգ է ներկայացնում մեր անվտանգության համար:
Մենք թշնամություն ենք անում մեր տարածաշրջանի բոլոր հարևանների հետ, որոնք ասում են. «Ինչո՞ւ եք այստեղ բերում ՆԱՏՕ-ի ուժերին և եվրոպացի դիտորդներին»: Նրանք ամեն ինչ անում են, որպեսզի այս գնացքը սլանա դեպի անդունդ։ Մենք կմնանք լիակատար շրջափակման մեջ, ինչպես դա եղավ 100 տարի առաջ»,- ասել է պրոֆեսորը։

• Профессор Хачикян: Наш поезд несется в пропасть
«На ваш вопрос касательно того, что Европа признает территориальную целостность Армении, а ОДКБ и Россия — нет, прежде всего хочу сказать, что это поражение нашей дипломатии в том, что мы не имеем влияния в Москве, мы не имеем влияния в Минске, и эти страны находятся на стороне Азербайджана».
Как передает Armenia.Az, об этом доктор политологии Стэнфордского университета Артур Хачикян заявил в интервью армянским СМИ.
«Частично, не полностью, но частично это наша ответственность, что мы не смогли сыграть в эту дипломатическую игру. То, что они сейчас зависят от Азербайджана, это правда. У них тесные отношения, и интересы совпадают и с Турцией, и с Азербайджаном, но с этим нужно было работать, мы этого не сделали. То, что они (ОДКБ и Россия — ред.) не признают, что у Армении есть точная граница, это очень плохо, это надо осудить. Однако они предложили провести в Армении военные учения, нам предложили поставить настоящую военную технику, но мы отказались от этого.
Чем нам заменить Россию на Западе? Мы выходим из ОДКБ, не имея альтернативы, и нам ничего, кроме красивых обещаний, не говорят. Они говорят, что Россия представляет угрозу нашей безопасности.
Мы враждуем со всеми соседями в нашем регионе, которые говорят: «Зачем вы сюда везете силы НАТО и европейских наблюдателей?» Делают всё, чтобы этот поезд несся в пропасть. Мы останемся в полной блокаде, как это было 100 лет назад», — заявил профессор.