• Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև ապրանքաշրջանառությունը հասել է 4,4 միլիարդ դոլարի
«Մենք կանխատեսում էինք, որ 2023 թվականին Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև ապրանքաշրջանառությունը կկազմի 4 միլիարդ դոլար, բայց մենք սխալվեցինք։ $4,4 մլրդ, աճը 17%»։
Այս մասին «Իզվեստիա» թերթին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանում Ռուսաստանի դեսպան Միխայիլ Եվդոկիմովը։
«Պատժամիջոցները հանգեցրել են նրան, որ մեր հարաբերություններն էլ ավելի են սերտացել, մենք շատ լուրջ նախագծեր ենք իրականացնում արդյունաբերական համագործակցության ոլորտում։ 17 տոկոս աճը ոչ թե Ադրբեջանի միջոցով ինչ-որ բանի վերաարտահանում է, այլ, մասնավորապես, խոշոր արդյունաբերական համագործակցության նախագծեր։
Բացի այդ, այս տարվա սկզբին Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ազգային արժույթների (ռուբլի և մանաթ) օգտագործումը գերազանցել է 54%-ը, այսինքն՝ Բաքվի հետ հարաբերություններում մենք հեռանում ենք դոլարից և եվրոյից»,- ասել է դիվանագետը։

• Товарооборот между РФ и Азербайджаном достиг 4,4 млрд долларов
«Мы прогнозировали, что в 2023 году товарооборот между Россией и Азербайджаном достигнет $4 млрд. Но ошиблись. $4,4 млрд, рост 17%».
Об этом заявил посол России в Азербайджане Михаил Евдокимов в интервью газете «Известия».
«Санкции привели к тому, что наши отношения стали еще более тесными, у нас реализуются очень серьезные проекты в промышленной кооперации. 17-процентный рост - это не реэкспорт чего-то через Азербайджан, это, в частности, крупные проекты по промышленной кооперации.
Кроме того, на начало этого года использование национальных валют России и Азербайджана (рубль и манат) превысило 54%, то есть мы уходим в наших отношениях с Баку от доллара и евро», - сказал дипломат.