11 Դեկտեմբերի 2023 - 16:19
Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Յալչին Ռաֆիևը այցելել է Օմանի Սուլթանություն՝ մասնակցելու Ադրբեջանի Հանրապետության և Օմանի Սուլթանության միջև քաղաքական խորհրդատվությունների 5-րդ փուլին։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, քաղաքական խորհրդատվությունների ժամանակ Օմանի սուլթանության պատվիրակությունը գլխավորել է՝ ԱԳ նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ շեյխ Խալիֆա բին Ալի Ալ-Հարիսին։
Կողմերը նշել են՝ Ադրբեջանի և Օմանի միջև փոխայցելությունների կարևորությունը, մտքեր են փոխանակել ապրանքաշրջանառության ծավալների ավելացման շուրջ և նշել միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման կարևորությունը։ Կողմերն ընդգծել են նաև տնտեսական ոլորտում համագործակցության զարգացման լայն ներուժը։
Հանդիպմանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում Ադրբեջանի և Օմանի միջև փոխադարձ աջակցությունը շարունակելու վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել՝ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք միջազգային և տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։

• Состоялись политические консультации между МИД Азербайджана и Омана
Заместитель министра иностранных дел Азербайджана Ялчин Рафиев 10 декабря посетил Султанат Оман с целью участия в 5-м раунде политических консультаций между министерствами иностранных дел Азербайджанской Республики и Султаната Оман.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, делегацию Султаната Оман на политических консультациях возглавлял заместитель министра иностранных дел по политическим вопросам шейх Халифа бин Али Аль-Хариси.
Стороны отметили важность взаимных визитов между Азербайджаном и Оманом, обменялись мнениями по увеличению объема торгового оборота и отметили важность развития межпарламентского сотрудничества. Стороны также подчеркнули наличие широкого потенциала для развития сотрудничества в экономической сфере.
На встрече было достигнуто соглашение о продолжении взаимной поддержки между Азербайджаном и Оманом в рамках международных организаций.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по ряду международных и региональных вопросов, представляющих взаимный интерес.