27 Սեպտեմբերի 2023 - 16:42
Սեպտեմբերի 26-ին ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատար Ֆոլքեր Թյուրքը խոսել է տարածաշրջանում առկա իրավիճակի և ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության հանձնառության մասին։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, մեկնաբանելով Ֆոլքեր Թյուրքի հայտարարությունները, Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն նշել է, որ Ադրբեջանի ձեռնարկած բոլոր քայլերը՝ իր տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը վերականգնելու համար, այդ թվում՝ հակաահաբեկչական միջոցառումները, իրականացվել են միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին լիովին համապատասխան։ Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը մշտապես հավատարիմ է մնում ձեռնարկվող միջոցառումների շրջանակում քաղաքացիական անձանց և քաղաքացիական օբյեկտների պաշտպանությանը։
«Չնայած, որ ադրբեջանցիները ենթարկվել են ջարդերի և նրանց իրավունքները ոտնահարվել են Հայաստանի կողմից ռազմական օկուպացիայի շուրջ 30 տարիների ընթացքում, Ադրբեջանը միշտ հավատարիմ է մնացել իր տարածքում գտնվող բոլոր էթնիկ փոքրամասնությունների, այդ թվում՝ հայերի իրավունքների պաշտպանությանը։ Ադրբեջանի ղեկավարությունը բազմիցս հայտարարել է այդ մասին։
Ցավոք, ոչ ոք դեռևս հանդես չի եկել մոտ մեկ միլիոն ադրբեջանցի փախստականների և ներքին տեղահանվածների իրավունքները պաշտպանելու, նրանց արժանապատիվ և անվտանգ վերադարձի իրավունքը ապահովելու կոչով։ Ադրբեջանը 44-օրյա պատերազմից հետո, հակաահաբեկչական միջոցառումներ իրականացնելուց հետո, օգնություն է ցուցաբերել անհայտ կորածներին գտնելու հարցում, սակայն մենք նույն ուշադրությունը չենք տեսնում մոտ 4000 անհետ կորած ադրբեջանցիների նկատմամբ:
Մենք նաև հուսով ենք, որ Հայաստանը, հետևելով ՄԱԿ-ի ներկայացուցչի կոչին, չի ժխտի այդ երկրի ներկայիս տարածքից զանգվածաբար վտարված ադրբեջանցիների իրավունքները և պայմաններ կստեղծի երկխոսության համար՝ ապահովելու նրանց տներ վերադառնալու իրավունքը», - հայտարարել է Այխան Հաջիզադեն։

27 Сентября 2023 - 13:29
26 сентября Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк высказался о текущей ситуации в регионе и обязательстве защищать права этнических меньшинств.
Как передает Armenia.Az, комментируя высказывания Фолькера Тюрка, глава пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде отметил, что все шаги, предпринятые Азербайджаном для восстановления своей территориальной целостности и суверенитета, в том числе антитеррористические мероприятия, были осуществлены в полном соответствии с нормами и принципами международного права. Он подчеркнул, что Азербайджан всегда остается приверженным защите гражданского населения и гражданских объектов в рамках проводимых мер.
«Несмотря на то, что во время почти 30-летней военной оккупации со стороны Армении азербайджанцы подвергались массовым убийствам и их права попирались, Азербайджан всегда оставался приверженным защите прав всех этнических меньшинств на своей территории, в том числе армян. Руководство Азербайджана неоднократно заявляло об этом.
К сожалению, до сих пор никто не выступил с призывом защитить права около миллиона азербайджанских беженцев и вынужденных переселенцев, обеспечить их право на достойное и безопасное возвращение. Азербайджан оказал помощь в поиске пропавших без вести после 44-дневной войны, после проведения антитеррористических мероприятий, но мы не наблюдаем такого же внимания в отношении примерно 4000 пропавших без вести азербайджанцев.
Надеемся, что призывы Верховного комиссара провести прозрачное расследование для привлечения к ответственности и наказания виновных в нарушении прав жертв будут серьезно восприняты международным сообществом, которое почти 30 лет игнорировало призывы Азербайджана наказать виновных в Ходжалинском геноциде, в других массовых убийствах и преступлениях против человечности.
Мы также надеемся, что Армения, следуя призыву представителя ООН, не будет отрицать права азербайджанцев, массово выселенных с нынешней территории этой страны, и создаст условия для диалога, для обеспечения их права вернуться в свои дома», - заявил А.Гаджизаде.