• Ալիև. «Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից հետո Ադրբեջանի ավելի քան 300 քաղաքացի դարձել է ականային ահաբեկչության զոհ»
20 Սեպտեմբերի 2023 - 22:38
Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմի ավարտից հետո Ադրբեջանի ավելի քան 300 քաղաքացի դարձել է ականային ահաբեկչության զոհ։ Երեկվա ահաբեկչական ակտը այս կատեգորիայի իրադարձություն էր։
Ազերթաջի փոխանցմամբ՝ այս մասին ժողովրդին ուղղված ուղերձում հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Պետության ղեկավարը նշել է, որ Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմից հետո, մինչ «Լաչին» սահմանային անցակետի ստեղծումը, Հայաստանից ապօրինի կերպով ականներ են բերվել Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջան և տեղադրվել տարբեր վայրերում։ «Որոշ ժամանակ առաջ Ադրբեջանի Զինված ուժերի կողմից հայտնաբերված ականները ցուցադրվել են ռուսական խաղաղապահ զորախմբի և ռուս-թուրքական մոնիտորինգի կենտրոնի ներկայացուցիչներին, որոնցից պահանջվել է լուրջ միջոցներ ձեռնարկել։ Այս ականները Հայաստանում արտադրվել են 2021 թվականին։ Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ այդ ականները դիտավորյալ ներկրվել են Երկրորդ Ղարաբաղյան պատերազմից հետո՝ Ադրբեջանի դեմ ահաբեկչություններ իրականացնելու համար»,- ընդգծել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։

• Алиев: После Второй Карабахской войны более 300 граждан Азербайджана стали жертвами минного террора
20 Сентября 2023 - 20:52
С момента окончания Второй Карабахской войны более 300 граждан Азербайджана стали жертвами минного террора. Вчерашний теракт стал событием из этой категории.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Ильхам Алиев в обращении к народу.
Глава государства отметил, что после Второй Карабахской войны до установления погранично-пропускного пункта «Лачин», мины были незаконно завезены из Армении в Карабахский регион Азербайджана и установлены в различных местах. «Некоторое время назад обнаруженные Вооруженными силами Азербайджана мины были продемонстрированы представителям российского миротворческого контингента и Российско-турецкого мониторингового центра, от которых было потребовано принять серьезные меры. Эти мины были произведены в Армении в 2021 году. Это еще раз показывает, что эти мины были целенаправленно завезены после Второй Карабахской войны для совершения терактов против Азербайджана», - подчеркнул Президент Ильхам Алиев.