01 Օգոստոսի 2023 - 13:29
Վերականգնողական հիմնարկներում հաշմանդամներին ուղեկցող անձանց սնունդը կտրամադրվի պետական բյուջեի միջոցների հաշվին։
Armenia.Az-ը հայտնում է, որ դա արտացոլված է Նախարարների կաբինետի՝ «Ուսումնական հաստատություններում, հիվանդանոցներում և սոցիալական ոլորտի այլ պետական հիմնարկներում քաղաքացիների սնուցման չափանիշների կիրառման մասին» որոշման մեջ։
Նախարարների կաբինետի 2020 թվականի դեկտեմբերի 30-ի՝ «Անհատական վերականգնողական ծրագրի պատրաստման, հաստատման և իրականացման կարգը հաստատելու մասին» որոշման համաձայն՝ վերականգնողական հաստատություններում հաշմանդամություն ունեցող անձանց, որոնք մշտական օգնության և խնամքի կարիք ունեն, ուղեկցող անձանց համար սննդի ստանդարտները (1-ից ոչ ավելի. անձ) անհատական վերականգնողական ծրագրով սահմանված կարգով, կտրամադրվեն պետական բյուջեի միջոցների հաշվին:

01 Августа 2023 - 12:17
Питание лиц, сопровождающих инвалидов в реабилитационных учреждениях, будет обеспечиваться за счет государственного бюджета.
Как сообщает Armenia.Az, это отражено в постановлении Кабмина «О применении норм питания граждан в образовательных учреждениях, больницах и других государственных учреждениях социальной сферы».
Согласно постановлению, в соответствии с постановлением Кабмина «Об утверждении «Порядка подготовки, утверждения и осуществления Программы индивидуальной реабилитации» от 30 декабря 2020 года, нормы питания для лиц (не более 1 человека), сопровождающих в учреждениях реабилитации лиц с инвалидностью, нуждающихся в постоянной помощи и заботе, установленных Программой индивидуальной реабилитации, будут обеспечиваться за счет госбюджета.