05 Հունիսի 2023 - 15:15
«Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի կողմից մեր զինվորականների պահելը ևս մեկ հարված է՝ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն վստահության ձևավորմանը»։
Նախարարը նշել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանը զինվորականները հատել են եղանակային բարդ պայմանների պատճառով՝ հավելելով, որ այս հարցը քննարկվել է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ այլ հանդիպումների ժամանակ.
«Հայաստանը կալանավորել է այդ զինվորականներին և քրեական գործ հարուցել նրանց դեմ։ Նրանցից մեկն արդեն դատապարտվել է 11 ու կես տարվա ազատազրկման։ Նախ ուզում եմ նշել, որ հայկական կողմի հետ երկկողմ հանդիպումների, այդ թվում միջազգային միջնորդների, ինչպես նաև այլ պետությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ժամանակ, մենք բոլորի ուշադրությունը հրավիրեցինք այս խնդրի վրա։ Մենք օրակարգ ենք մտցրել այս գործի` որպես նախկին պայմանավորվածությունների ամբողջական խախտում ընկալվելու և այս ուղղությամբ Հայաստանի վրա ազդելու կարևորության հարցը։ Որովհետև, ինչպես գիտեք, վերջերս երկու երկրների միջև պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ սահմանը սխալմամբ հատած զինվորականների վերադարձը կարևոր է, և դա կարող է դիտվել որպես կողմերի միջև վստահության ամրապնդման միջոց։ Եվ հենց այս պայմանավորվածության արդյունքում ադրբեջանական կողմն ընդհանուր առմամբ վերադարձրեց 10-ից ավելի հայ զինվորականների և քաղաքացիական անձանց։ Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի կատարած քայլը ևս մեկ հարված է՝ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն վստահության ձևավորմանը։ Մենք կարծում ենք, որ սա շատ սխալ զարգացում է, շատ վտանգավոր զարգացում։ Եվ մենք շարունակելու ենք մեր ջանքերն այդ ուղղությամբ»։

• Глава МИД АР: Вопрос взятых Арменией в плен военных обсуждался на двусторонних встречах
«Считаем, что удерживание Арменией наших военных является очередным ударом по построению доверия в соответствии с достигнутым соглашением».
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил журналистам министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов.
Министр отметил, что военные пересекли армяно-азербайджанскую границу из-за сложных погодных условий, добавив, что этот вопрос обсуждался как на двусторонних, так и на других встречах:
«Армения задержала этих военных и завела на них уголовное дело. В отношении одного из них уже вынесен приговор: 11 с половиной лет заключения. В первую очередь хочу отметить, что во время двусторонних встреч с армянской стороной, а также встреч с международными посредниками, а также с представителями других государств мы привлекали внимание всех к этому вопросу. Мы внесли в повестку вопрос о том, чтобы этот случай был воспринят как полное нарушение предыдущих соглашений и важность оказания влияния на Армению в этом направлении. Потому что, как вы знаете, за последнее время между двумя странами было достигнуто соглашение о том, что возвращение военных, которые по ошибке пересекли границу, важно, и это может быть расценено как мера построения доверия между сторонами. И именно как результат этого соглашения азербайджанская сторона вернула в общей сложности более 10 армянских военных и гражданских лиц. Мы считаем, что предпринятый Арменией шаг является очередным ударом по построению доверия в соответствии с достигнутым соглашением. Мы считаем, что это очень неправильное развитие, очень опасное развитие. И мы продолжим наши усилия в этом направлении».