01 Հունիսի 2023 - 14:19
Այս մասին Բաքվի էներգետիկ ֆորումում հայտարարել է էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը, հայտնում է Armenia.Az-ը։
«Այս տարվա ֆորումը համընկավ նոր գլոբալ էներգետիկ լանդշաֆտի ձևավորման հետ, որը հիմնված է էներգիայի անվտանգ, հուսալի աղբյուրների և ուղիների դիվերսիֆիկացման վրա, մասնավորապես՝ «կանաչ էներգիայի» զարգացման: Ակնկալվում է, որ այս տարի Ադրբեջանը կարտահանի ավելի քան 24 միլիարդ խորանարդ մետր գազ։ Դրանցից մոտ կեսը կմատակարարվի Եվրոպա: Ներկայումս ադրբեջանական գազը փոխադրվում է 6 երկիր։ «Հարավային գազային միջանցքի» ընդլայնմամբ և «Համերաշխության օղակ» նախագծի գործարկմամբ ադրբեջանական գազը գնող երկրների թիվը կարող է գերազանցել 10-ը»,- ասել է նա։

• Пярвиз Шахбазов: Число стран, закупающих азербайджанский газ, может превысить 10
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил министр энергетики Пярвиз Шахбазов на Бакинском энергетическом форуме.
«Форум этого года совпал с формированием нового глобального энергетического ландшафта, основанного на диверсификации безопасных, надежных источников энергии и маршрутов, в частности, на развитии "зеленой энергии". Ожидается, что в этом году Азербайджан экспортирует более 24 млрд кубометров газа. Из них примерно половина будет поставляться в Европу. В настоящее время азербайджанский газ транспортируется в 6 стран. С расширением Южного газового коридора и запуском проекта "Кольцо солидарности" число стран, закупающих азербайджанский газ, может превысить 10»,- отметил он.