• Իսրայելում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի դեսպանատան բացման արարողությունը
Ըստ Ազերթաջի՝ միջոցառմանը մասնակցել են Ադրբեջանի և Իսրայելի արտգործնախարարներ Ջեյհուն Բայրամովը և Էլի Քոհենը, ինչպես նաև երկու երկրների խորհրդարանների, հասարակության և արվեստի ներկայացուցիչներ։
Արարողությունը սկսվել է երկու երկրների պետական օրհներգերի կատարմամբ։
Ելույթ ունենալով միջոցառման ժամանակ՝ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը նշել է, որ դեսպանատան բացումը նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացմանը։ Դիվանագետը խոսել է ադրբեջանա-իսրայելական համագործակցության տարբեր ուղղությունների մասին, նշել հեռանկարային հնարավորությունները։ Նա ասել է, որ Ադրբեջանի հրեական համայնքը նպաստում է մեր հասարակության զարգացմանը։ Նախարարը վստահություն է հայտնել՝ դեսպանատան բացումից հետո Իսրայելում ադրբեջանական սփյուռքի գործունեության ակտիվացման վերաբերյալ։
Արարողությունը պատմական իրադարձություն անվանելով՝ նախարար Էլի Քոհենն ընդգծել է, որ 30 տարվա համագործակցության ընթացքում դեսպանատան բացումը վկայում է ռազմավարական կապերի խորացման մասին։ Նշելով, որ Ադրբեջանը Իսրայելի ռազմավարական գործընկերն է, նախարարն ընդգծել է երկու երկրների սերտ համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում և վստահություն հայտնել՝ հարաբերությունների հետագա խորացման հարցում։

30 Марта 2023 - 09:03
Как сообщает Азертадж, в мероприятии приняли участие министры иностранных дел Азербайджана и Израиля Джейхун Байрамов и Эли Кохен, а также представители парламентов, общественности и искусства обеих стран.
Церемония началась с исполнения государственных гимнов двух стран.
Выступивший на мероприятии министр Джейхун Байрамов отметил, что открытие посольства придаст новый стимул развитию отношений между двумя странами. Дипломат говорил о различных направлениях азербайджано-израильского сотрудничества, отметил перспективные возможности. Он сказал, что еврейская община Азербайджана вносит вклад в развитие нашего общества. Министр выразил уверенность в активизации деятельности азербайджанской диаспоры в Израиле после открытия посольства.
Назвав церемонию историческим событием, министр Эли Кохен подчеркнул, что открытие посольства за время 30-летнего сотрудничества свидетельствует об углублении стратегических связей. Отметив, что Азербайджан является стратегическим партнером Израиля, министр подчеркнул тесное сотрудничество двух стран в различных сферах, выразил уверенность в дальнейшем углублении отношений.