10 Մարտի 2023 - 12:50
Ադրբեջանի առողջապահության նախարար Թեյմուր Մուսաևն աշխարհի երկրներին կոչ է արել ավելի մատչելի դարձնել առողջապահությունը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Ադրբեջանի առողջապահության նախարար Թեյմուր Մուսաևը ասել է «Առողջապահության նոր գլոբալ կառուցվածքի կառուցումը. առաջընթաց, ապահովում, պաշտպանում, առողջության ամրապնդում և գործողություններ այս ուղղությամբ» թեմայով պանելային նիստում:
Մուսաևը նշել է ազգային մակարդակով առողջապահական համակարգի ստեղծման կարևորությունը։
Նրա խոսքով, առողջապահության ոլորտի մասնագետները շեշտում են, որ մարդիկ պետք է կենտրոնանան առողջ ապրելակերպի վրա. «Դա ամրագրված է նաև Ադրբեջանի նախագահի կողմից հաստատված ռազմավարության մեջ։ Անհատական ապրելակերպի և առողջապահական համակարգի միջև պետք է կապ լինի»։

• Министр здравоохранения Азербайджана обратился с призывом к миру
Министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев призвал страны мира сделать здравоохранение более доступным.
Как сообщает Armenia.Az, об этом министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев сказал на панельном заседании «Построение новой глобальной структуры здравоохранения: продвижение, обеспечение, защита, укрепление здоровья и действия в этом направлении».
Мусаев отметил важность создания системы здравоохранения на национальном уровне.
По его словам, эксперты в области здравоохранения подчеркивают, что людям необходимо сосредоточиться на здоровом образе жизни: «Об этом говорится и в утвержденной президентом стратегии Азербайджана. Должна быть связь между индивидуальным образом жизни и системой здравоохранения».