• Փարվիզ Շահբազով. Ադրբեջանը ավանդ է ներդրել հարևան երկրների և տարածաշրջանի էներգետիկ անվտանգությանը
03 Մարտի 2023 - 12:25
Լինելով այն սակավաթիվ երկրներից մեկը, որը լիովին ապահովում է իր էներգետիկ անվտանգությունը ներքին ռեսուրսների միջոցով, Ադրբեջանը, լինելով վստահելի գործընկեր, ավանդ է ներդրել նաև հարևան երկրների և տարածաշրջանի էներգետիկ անվտանգությանը։
Այս մասին ասել է էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը՝ ՄԱԿ-ի 77-րդ Գլխավոր ասամբլեայի նախագահ Չաբա Քերեշիի հետ հանդիպմանը, ով մեր երկրում է գտնվում՝ COVID-19-ի դեմ պայքարի Չմիավորման շարժման կոնտակտային խմբի գագաթնաժողովին մասնակցելու համար, հայտնում է Armenia.Az-ը՝ էներգետիկայի նախարարությանը հղումով։
Զրուցակցին տեղեկացնելով Ադրբեջանի նավթային հարուստ պատմության և ժամանակակից էներգետիկ ռազմավարության մասին՝ նախարարը պատմել է նաև երկրում իրականացվող աշխատանքների մասին՝ էներգետիկ անցման և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ռազմավարական նպատակների հետ կապված։

• Парвиз Шахбазов: Азербайджан внес вклад в энергобезопасность соседних стран и региона
Как одна из немногочисленных стран, полностью обеспечивающих свою энергобезопасность за счет внутренних ресурсов, Азербайджан будучи надежным партнером также внес вклад в энергобезопасность соседних стран и региона.
Как сообщает Armenia.Az со ссылкой на министерство энергетики, об этом министр энергетики Парвиз Шахбазов сказал на встрече с президентом 77-й Генассамблеи ООН Чабой Кереши, находящимся в нашей стране для участия в саммите Контактной группы Движения неприсоединения по борьбе с COVID-19.
Проинформировав собеседника о богатой нефтяной истории и современной энергетической стратегии Азербайджана, министр также рассказал о работах, проделанных в стране в связи с энергетическим переходом, и стратегических целях в сфере возобновляемой энергии.
На встрече были рассмотрены шаги, предпринятые для достижения новых целей, таких как сокращение в Азербайджане выбросов парниковых газов на 40% к 2050 году, о которых было объявлено на 26-й сессии Рамочной конвенции ООН по вопросам изменения климата, и создание зоны чистого нулевого выброса на освобожденных от оккупации территориях.
В ходе встречи также состоялся обмен мнениями по ряду вопросов, вытекающих из международного сотрудничества.