• Չավուշօղլու. Ղարաբաղյան պատերազմից հետո Հարավային Կովկասում խաղաղության հնարավորություն է ի հայտ եկել
03 Փետրվարի 2023 - 18:10
Ղարաբաղյան պատերազմից հետո Հարավային Կովկասում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու հնարավորություն է ի հայտ եկել։
Star-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն արգենտինացի իր գործընկեր Սանտյագո Կաֆիերոյի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Չավուշօղլուն նշել է, որ Կաֆիերոյին տեղեկացրել է Թուրքիայի և Հայաստանի, ինչպես նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված միջոցառումների մասին։
Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարի խոսքով՝ Անկարայի նպատակն է Հարավային Կովկասը վերածել կայուն ու զարգացող տարածաշրջանի։ Նա հավելել է, որ թե՛ Թուրքիան, թե՛ Ադրբեջանը այս ուղղությամբ անկեղծ քայլեր են ձեռնարկում։

• Чавушоглу: После карабахской войны появилась возможность мира на Южном Кавказе
После Карабахской войны появилась возможность для установления мира и стабильности на Южном Кавказе.
Как передает Star, об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу на совместной с аргентинским коллегой Сантьяго Кафьеро пресс-конференции.
Чавушоглу отметил, что проинформировал Кафьеро о мерах по нормализации отношений между Турцией и Арменией, а также между Азербайджаном и Арменией.
По словам главы МИД Турции, цель Анкары – превратить Южный Кавказ в стабильный и развивающийся регион. Он добавил, что и Турция, и Азербайджан предпринимают искренние шаги в этом направлении.