01 Դեկտեմբերի 2022 - 09:44
Հիշեցնենք, որ Լաչինի շրջանը Հայաստանի կողմից օկուպացվել էր 1992 թվականի մայիսի 18-ին։ Հայկական օկուպացիայի հետևանքով զոհվել է ավելի քան 300 զինվորական և խաղաղ բնակիչ, 65-ը պատանդ է վերցվել, 103 Լաչինի բնակիչ դարձել է հաշմանդամ, շրջանում բնակվող 24 374 երեխաներից մահացել է 18-ը, 225-ը դարձել է հաշմանդամ, 31-ը կորցրել է երկու ծնողներին: Օկուպացիայի արդյունքում շրջանի 63 340 բնակիչներ դարձել են հարկադիր վերաբնակներ։ Օկուպացված տարածքում մնացել է 133 խոշոր և միջին ձեռնարկություն, 217 մշակութային օջախ, շուրջ 40 մշակութային և պատմական հուշարձան, տասնյակ դպրոցներ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Լաչինի շրջանի ազատագրման կապակցությամբ ադրբեջանական ժողովրդին ուղղված իր շնորհավորական խոսքում ասել է. «Մեծ ուրախությամբ հայտարարում եմ, որ Լաչինի շրջանն ազատագրվել է օկուպացիայից։ Այս կապակցությամբ սրտանց շնորհավորում եմ Ադրբեջանի ողջ ժողովրդին։ Լաչինի շրջանի ազատագրումը պատմական իրադարձություն է: Ընդ որում՝ մենք Լաչինի շրջանը վերադարձրել ենք առանց մեկ կրակոցի։ Մենք թշնամուն ստիպեցինք դա անել: Ռազմի դաշտում տարած փայլուն հաղթանակը բերեց այս հիանալի արդյունքի, մեր երեք շրջանները՝ Աղդամը, Քելբաջարը և Լաչինը, վերադարձվեցին մեզ»։
44-օրյա պատերազմում Հայաստանի կապիտուլյացիայից և նոյեմբերի 10-ին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո հայկական կողմը պարտավորվեց Ադրբեջանին վերադարձնել Աղդամի, Քելբաջարի և Լաչինի շրջանները։

01 Декабря 2022 - 08:44
Напомним, Лачинский район был оккупирован Арменией 18 мая 1992 года. В результате армянской оккупации погибли более 300 военных и гражданских лиц, 65 были взяты в заложники, 103 лачинца стали инвалидами, 18 детей в возрасте от 1 до 16 лет из 24 374 детей, проживавших в районе, погибли, 225 стали инвалидами, 31 - потерял обоих родителей. В результате оккупации 63 340 граждан Азербайджана стали вынужденными переселенцами. На оккупированной территории осталось 133 крупных и средних предприятия, 217 очагов культуры, около 40 культурных и исторических памятников, десятки школ.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев в своем поздравлении азербайджанскому народу по случаю освобождения Лачинского района от оккупации сказал: «С чувством большой радости сообщаю, что Лачинский район освобожден от оккупации. Сердечно поздравляю по этому случаю весь азербайджанский народ. Освобождение Лачинского района от оккупации – историческое событие. Причем мы вернули Лачинский район без единого выстрела. Мы принудили врага к этому. Одержанная на поле боя яркая победа привела к этому прекрасному результату, три наших района – Агдамский, Кяльбаджарский и Лачинский – возвращены нам. Мы вернули эти районы без единого выстрела, без единого шехида».
После капитуляции Армении в 44-дневной войне и подписания 10 ноября трехстороннего заявления, армянская сторона обязалась вернуть Азербайджану Агдамский, Кяльбаджарский и Лачинский районы.