• Fitch Solutions. Ադրբեջանի՝ ԵՄ էներգետիկ գործընկեր դառնալուց հետո երկրում ներդրումները կավելանան
Այս մասին Armenia.Az-ի հարցերին պատասխանելիս ասել է՝ Fitch Solutions միջազգային վարկանիշային գործակալության Եվրոպայում երկրների ռիսկերի բաժնի ղեկավար Անվիտա Բասուն։
Անդրադառնալով գլոբալ աշխարհաքաղաքական և աշխարհատնտեսական գործընթացների ազդեցությանը Ադրբեջանի վրա՝ Բասուն նշել է, որ միջնաժամկետ հեռանկարում երկրում ներդրումների աճ է ակնկալվում, քանի որ Ադրբեջանը դառնում է Եվրոպայի էներգիայի մատակարարման հիմնական աղբյուրը։
«2022 թվականի հուլիսին Ադրբեջանը համաձայնագիր ստորագրեց ԵՄ-ի հետ՝ մինչև 2027 թվականը Եվրոպա գազի արտահանումը կրկնապատկելու մասին՝ տարեկան 20 միլիարդ խորանարդ մետր։ Մեր նավթագազային թիմն ակնկալում է, որ գործարքը կծառայի որպես ընդլայնում այն նախագծերի համար, որոնք դանդաղել են COVID-19 համավարակի պատճառով, ներառյալ «Շահ Դենիզ-2» նախագիծը: Սա ներառում է նաև «Ումիդ-Բաբեք», «Ազերի-Չըրագ-Գյունեշլի» և «Շաֆագ-Ասիման»-ը: Բացի այդ, մենք ակնկալում ենք աշխատանքների մեկնարկ այն նախագծերի վրա, որոնք գտնվում են հետախուզման և վերջնական ներդրումային որոշման նախապատրաստման փուլում, այդ թվում՝ «Total Energies Absheron» նախագծի առաջին փուլը, որը ներկայումս հետաձգված է»,- ընդգծել է նա։

31 Октября 2022 - 14:56
Об этом, отвечая на вопросы Armenia.Az, сказала глава отдела страновых рисков в Европе в международном рейтинговом агентстве «Fitch Solutions» Анвита Басу.
Коснувшись влияния глобальных геополитических и геоэкономических процессов на Азербайджан, Басу отметила, что в среднесрочной перспективе ожидается рост инвестиций в страну, так как Азербайджан становится основным источником энергоснабжения Европы.
«В июле 2022 года Азербайджан подписал соглашение с ЕС об удвоении экспорта газа в Европу к 2027 году, до 20 миллиардов кубометров в год. Наша нефтегазовая команда ожидает, что сделка послужит расширению проектов, реализация которых была замедлена из-за пандемии COVID-19, в том числе проекта «Шахдениз-2». Сюда входят также «Умид-Бабек», АЧГ Deep Gas и «Шафаг-Асиман». Кроме того, мы ожидаем начала работ по тем проектам, которые находятся на стадии разведки и подготовки окончательного инвестиционного решения, в том числе по первой фазе проекта Total Energies Absheron, который в настоящее время отложен», — подчеркнула она.
По ее словам, это в конечном итоге поддержит рост основного капитала, который значительно сократился во время пандемии COVID-19: «Наряду с этим, рост в нефтегазовом секторе означает, что Азербайджан сохранит серьезную зависимость от сырьевого сектора, то есть будет подвержен волатильным изменениям цен на мировом рынке. Зависимость ЕС от азербайджанской нефти, вероятно, заставит его менее критически относиться к амбициозной политике Азербайджана в отношении Армении».