29 Սեպտեմբերի 2022 - 14:00
Հոկտեմբերի 6-7-ը Պրահայում տեղի կունենա ԵՄ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը, որին հրավիրված են ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Թուրքիայի ղեկավարները։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին գրում է երևանյան «Հրապարակ» թերթը։
«Օրերս Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը հայտարարեց, որ Պրահայում նախատեսված ԵՄ գագաթնաժողովի շրջանակներում պատրաստ է հանդիպել Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ ՀՀ ԱԳՆ-ն չբացառեց նման հնարավորությունը՝ նշելով հետևյալը.
«Չի բացառվում Պրահայի միջոցառման ժամանակ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի հանդիպումը։ Ընդ որում, նման հանդիպում այս պահին հաստատված չէ»։
Կառավարությունում չեն շտապում պաշտոնական տեղեկատվություն տրամադրել այն մասին, թե Փաշինյանը կգնա Պրահա, թե ոչ, և իրականում սպասվում է արդյոք նման հանդիպում։ Մինչդեռ գործադիր իշխանության մեր աղբյուրները հայտնում են, որ նման մտադրություն կա, և եթե ֆորսմաժոր չլինի, ապա Փաշինյան-Էրդողան հանդիպումն իրականություն կդառնա»,–գրում է թերթը։

29 Сентября 2022 - 12:00
В Праге 6-7 октября состоится неофициальный саммит ЕС, к участию в котором приглашены лидеры как Армении, так и Турции.
Как передает Armenia.Az, об этом пишет ереванская газета «Грапарак».
«На днях президент Турции Эрдоган заявил, что в рамках запланированного в Праге саммита ЕС готов встретиться с Николом Пашиняном. Такую возможность не исключил и МИД РА, отметив следующее:
«Встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в ходе мероприятия в Праге не исключена. В то же время, на данный момент такая встреча не подтверждена».
В правительстве не спешат предоставить официальную информацию о том, поедет Пашинян в Прагу или нет, и на самом ли деле ожидается подобная встреча. Между тем наши источники в исполнительной власти сообщают, что такое намерение есть, и если не будет форс-мажора, то встреча Пашинян-Эрдоган станет реальностью», — пишет газета.