29 Սեպտեմբերի 2022 - 13:31
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ որոշ երկրներ, այդ թվում՝ հանրապետության դաշնակիցները, հրաժարվել են հարյուր միլիոնավոր դոլարների զենք մատակարարել, ինչի համար նախնական պատվեր է տրվել։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են հայկական լրատվամիջոցները։
«Մենք ունենք դեպքեր, երբ հարյուր միլիոնավոր դոլարներ են վճարվել, բայց առաքման պարտավորությունները չեն կատարվել, այդ թվում՝ դաշնակից երկրների կողմից։ Սրանք ցավալի իրողություններ են, և մենք պետք է խորապես վերլուծենք իրավիճակը»,- հինգշաբթի Հայաստանի կառավարության նիստում ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, դա արվում է մեկ նպատակով՝ «որ Հայաստանը հրաժարվի ինքնիշխանությունից, պետականությունից, տարածքային ամբողջականությունից»։
«Բայց ուզում եմ ընդգծել, որ չնայած բոլոր գործոններին, մենք վճռական ենք մեր անկախությունն ու ինքնիշխանությունը պաշտպանելու հարցում»,- հավելել է Փաշինյանը։
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը մեծ դեր է խաղում Հայաստանին զենքի մատակարարումը կանխելու գործում։
Նրա խոսքով, ցավոք, Ադրբեջանը բոլոր ուղղություններով, որտեղ հնարավոր է, խոչընդոտում է զենքի մատակարարմանը, այդ թվում՝ դաշնակիցների կողմից։

• Пашинян: Из-за Азербайджана Армения не получила оружия на сотни миллионов долларов
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что некоторые страны, в том числе союзники республики, отказались поставлять вооружения на сотни миллионов долларов, на которые был сделан предварительный заказ.
«У нас есть случаи, когда сотни миллионов долларов выплачены, однако обязательства по поставкам не выполнены, в том числе странами-союзниками. Это болезненные реалии, и мы должны глубоко проанализировать ситуацию», - сказал Пашинян в четверг на заседании правительства Армении.
По его словам, делается это с одной целью – «чтобы Армения отказалась от суверенитета, государственности, территориальной целостности».
«Но хочу подчеркнуть, что, вопреки всем факторам, мы решительны в защите своей независимости и суверенитета», – добавил Пашинян.
Глава правительства подчеркнул, что в недопущении поставок Армении оружия значительную роль играет Азербайджан.
По его словам, к сожалению, Азербайджан по всем направлениям, где это возможно, препятствует поставкам оружия, в том числе союзниками.