09 Սեպտեմբերի 2025 - 11:16
Բաքվում Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի և Շանհայի միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի հովանու ներքո իր աշխատանքն է սկսել՝ «Զարգացման և անվտանգության ռեզոնանսը. տարածաշրջանային համագործակցությունը և կառավարումը Ասիայում փոխգործակցության և վստահության ամրապնդման միջոցառումների խորհրդակցության ինստիտուցիոնալ վերափոխման մեջ» խորագրով երկօրյա ֆորումը։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ միջոցառմանն ընթերցվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ուղերձը ֆորումի մասնակիցներին։ Ուղերձը ընթերցել է՝ Միջազգային հարաբերությունների վերլուծության կենտրոնի խորհրդի նախագահ Ֆարիդ Շաֆիևը։
Իր ելույթում Իլհամ Ալիևը ընդգծել է, որ այսօր Ասիան արագորեն վերածվում է համաշխարհային ուժի կենտրոններից մեկի՝ թե՛ իր տնտեսական ներուժի, թե՛ համաշխարհային գործընթացների վրա ունեցած ազդեցության առումով, սակայն, ցավոք, Գլոբալ Հարավի երկրները դեռևս բավարար չափով ներգրավված չեն կարևոր որոշումներ կայացնելու գործընթացում։
Նախագահը հիշեցրել է, որ 2019-2023 թվականներին Չմիավորման շարժման հաջող նախագահության ընթացքում Ադրբեջանը բարձրաձայնել է գլոբալ Հարավի պետությունների առջև ծառացած անարդարությունների մասին և աշխատել է միջազգային ասպարեզում Չմիավորման շարժման դիրքերը ամրապնդելու ուղղությամբ։ Ադրբեջանը նոր փուլ է սկսել՝ գաղութատիրության ամոթալի ժառանգությունը վերացնելու և ժամանակակից դարաշրջանում նեոգաղութատիրության դրսևորումները բացահայտելու գործում։ Իլհամ Ալիևը վստահեցրել է, որ մեր երկիրը կշարունակի աշխատել այս կարևոր խնդիրը լուծելու համար՝ միջազգային ջանքերը մոբիլիզացնելու ուղղությամբ։
Նախագահը նշել է, որ Գլոբալ Հարավի երկրները պետք է ակտիվորեն մասնակցեն նոր արդար աշխարհակարգի ձևավորմանը, մասնավորապես, նրանք պետք է ներկայացված լինեն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամների շարքում։ Իլհամ Ալիևը ընդգծել է, որ այսօր ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը չի համապատասխանում նոր ժամանակների իրականությանը, և Ադրբեջանը, որպես երկիր, որն ինքնուրույն ապահովել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միայն թղթի վրա մնացած բանաձևերի կատարումը և ազատագրել է օկուպացված տարածքները, դա շատ լավ հասկանում է։
Պետության ղեկավարը նշել է, որ տարածաշրջանում Ադրբեջանի կողմից առաջ մղվող խաղաղ օրակարգը նոր հորիզոններ է բացում արտաքին քաղաքականության մեջ, մեր երկիրը վերածվում է Եվրասիայի կարևորագույն տրանսպորտային և լոգիստիկ կենտրոններից մեկի։ Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ Զանգեզուրի միջանցքը, լինելով Միջին միջանցքի ուղղություններից մեկը, մոտ ապագայում՝ մայրցամաքները կապող կարևորագույն տրանսպորտային հանգույցի դեր կխաղա։

• Алиев: Зангезурский коридор сыграет роль важнейшего транспортного хаба, соединяющего континенты
При организации Центра анализа международных отношений и Шанхайского института международных исследований в Баку начал работу двухдневный форум на тему «Резонанс развития и безопасности: региональное сотрудничество и управление в институциональной трансформации Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии».
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, на мероприятии было зачитано обращение президента Азербайджана Ильхама Алиева к участникам форума. Обращение зачитал председатель правления Центра анализа международных отношений Фарид Шафиев.
В обращении Ильхам Алиев подчеркнул, что сегодня Азия как по своему экономическому потенциалу, так и по влиянию на глобальные процессы стремительно превращается в один из мировых центров силы, но, к сожалению, страны Глобального Юга, все еще недостаточно участвуют в процессе принятия важных решений.
Президент напомнил, что Азербайджан во время успешного председательства в Движении неприсоединения в 2019-2023 годах выступал против несправедливости, с которой сталкиваются государства Глобального Юга, и работал над укреплением позиций ДН на международной арене. Азербайджан положил начало новому этапу в деле ликвидации позорного наследия колониализма и разоблачения проявлений неоколониализма в современной эпохе. Ильхам Алиев заверил, что наша страна и впредь будет продолжать работу по мобилизации международных усилий для решения этого важного вопроса.
Президент заявил, что страны Глобального Юга должны активно участвовать в формировании нового справедливого миропорядка, в частности они должны быть представлены среди постоянных членов Совета безопасности ООН. Ильхам Алиев подчеркнул, что сегодня СБ ООН не соответствует реалиям нового времени и Азербайджан, как страна, которая самостоятельно обеспечила исполнение остававшихся лишь на бумаге резолюций Совбеза ООН и освободила оккупированные территории, прекрасно это понимает.
Глава государства отметил, что продвигаемая Азербайджаном мирная повестка в регионе открывает новые горизонты во внешней политике, наша страна превращается в один из важнейших транспортно-логистических узлов Евразии. Президент выразил уверенность в том, что Зангезурский коридор, являясь одним из направлений Среднего коридора, в ближайшем будущем сыграет роль важнейшего транспортного хаба, соединяющего континенты.
Ильхам Алиев сообщил, что осенью 2026 года планируется проведение саммита Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии под председательством Азербайджана, и приоритетами для нашей страны являются организационное укрепление СВМДА, институционализация структуры как международной организации, развитие сотрудничества в новых сферах и укрепление позиции СВМДА в системе международных отношений.
09:42