09 Սեպտեմբերի 2025 - 13:36
Այս տարի Չինաստան կատարած իմ արդյունավետ պետական և աշխատանքային այցերը, բազմաթիվ փաստաթղթերի ստորագրումը, մասնավորապես՝ ռազմավարական գործընկերության վերաբերյալ երկու փաստաթղթերի, ինչպես նաև վիզային ռեժիմի փոխադարձ վերացումը հանդիսանում են՝ Ադրբեջանի և Չինաստանի միջև սերտ գործընկերության և բարեկամական հարաբերությունների վառ օրինակներ։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ, այս մասին նշվել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ CICA-ի «Զարգացման և անվտանգության արձագանքը. տարածաշրջանային համագործակցություն և կառավարում CICA-ի ինստիտուցիոնալ վերափոխման մեջ» խորագրով 13-րդ նստաշրջանի մասնակիցներին ուղղված ուղերձում։
Ընդգծելով, որ ֆորումն առաջին անգամ է անցկացվում Չինաստանի սահմաններից դուրս, մեր պետության ղեկավարը նաև գոհունակություն է հայտնել, որ այն կազմակերպվել է Ադրբեջանում։

• Алиев о тесном партнерстве Азербайджана и Китая
Мои плодотворные государственные и рабочие визиты в Китай в этом году, подписание многих документов, в частности, двух документов о стратегическом партнерстве, а также взаимная отмена визового режима являются наглядными примерами тесного партнерства и дружественных отношений между Азербайджаном и Китаем.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом говорится в обращении Президента Азербайджана Ильхама Алиева к участникам 13-й сессии Форума мозговых центров СВМДА под названием «Резонанс развития и безопасности: региональное сотрудничество и управление в институциональной трансформации СВМДА».
Подчеркнув, что форум впервые проводится за пределами Китая, глава нашего государства также выразил удовлетворение, что он организован именно в Азербайджане.