18 Հուլիս 2025 - 17:31
«Ադրբեջանական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի (AZCON Holding ընկերություններից մեկը) ղեկավարությունը տեսակոնֆերանս է անցկացրել՝ Պակիստանի երկաթուղիների նախագահ Սեյեդ Մազար Ալի Շահի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ՓԲԸ-ի մամուլի ծառայությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են՝ բեռնափոխադրումների ծավալների ավելացման, նավահանգիստների ինտեգրման, համատեղ ներդրումային նախագծերի, ինչպես նաև Արևելք-Արևմուտք հաղորդակցության շրջանակներում Ադրբեջանով և Պակիստանով անցնող տրանսպորտային ուղիների համագործակցության հնարավորությունները։
Կողմերը ընդգծել են՝ Հարավային Ասիա-Կովկաս-Եվրոպա երթուղու տարբեր ուղղությունների փոխադարձ առևտրի համար օգտագործման հնարավորությունը։ Աջակցություն է հայտնվել նաև մայրցամաքները միացնող՝ Չինաստանով, Պակիստանով, Աֆղանստանով, Թուրքմենստանով և Ադրբեջանով անցնող բազմամոդալ տրանսպորտային միջանցքի զարգացմանը:
Երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել՝ բեռնափոխադրումների ոլորտում գործընկերային փորձնական նախագծերի մշակման, մասնավորապես՝ Պակիստան-Ադրբեջան Express և Պակիստան-Իրան-Ադրբեջան նախագծերի, ինչպես նաև Պակիստանի Գվադար նավահանգստի օգտագործման ներուժի և Միջին միջանցքի կարևորության վերաբերյալ։

• Азербайджан и Пакистан усиливают железнодорожное сотрудничество
Руководство ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД; одна из компаний AZCON Holding) провело видео - встречу с председателем Пакистанских железных дорог Саидом Мазаром Али Шахом.
Как сообщили Armenia.Az в пресс-службе ЗАО, в ходе встречи были обсуждены возможности сотрудничества в сфере увеличения объемов грузоперевозок, интеграции портов, совместных инвестиционных проектов, а также транспортных маршрутов, пролегающих через Азербайджан и Пакистан в рамках сообщения Восток-Запад.
Стороны подчеркнули возможность использования различных направлений маршрута Южная Азия – Кавказ – Европа для взаимного товарооборота. Также выражена поддержка развитию соединяющего континенты мультимодального транспортного коридора, пролегающего через Китай, Пакистан, Афганистан, Туркменистан и Азербайджан.
В контексте двусторонних отношений состоялся обмен мнениями по вопросам развития партнерских пилотных проектов в сфере грузоперевозок, в частности проектов «Экспресс Пакистан–Азербайджан» и «Пакистан–Иран–Азербайджан», также были обсуждены потенциал использования пакистанского порта Гвадар и значимость Срединного коридора.