15 Հուլիս 2025 - 17:54
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևը Բաքվում հանդիպել է՝ Իրաքի Գերագույն դաշնային դատարանի նախագահ Մունտեր Իբրահիմ Հուսեյնի և նրա գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, Ալիևը շնորհավորել է Հուսեյնին նշանակման կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ նոր պաշտոնում։ Զրույցի ընթացքում նա պատմել է Ադրբեջանի դատախազության բարեփոխումների մասին, ընդգծել է միջազգային համագործակցության նշանակությունը՝ հանցագործության, այդ թվում՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարում, և մատնանշել փորձի փոխանակման կարևորությունը։
Կողմերը նշել են՝ երկու երկրների միջև ակտիվ աշխատանքը Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) շրջանակներում։ Ալիևը տեղեկացրել է՝ ԻՀԿ երկրների կոռուպցիայի դեմ պայքարի գերատեսությունների ղեկավարների երրորդ համաժողովի մասին, որը պատրաստվում է Բաքվում 2026 թվականին։
Հուսեյնն իր հերթին ընդգծել է իրավապահ ոլորտում համագործակցության ամրապնդման կարևորությունը՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կոռուպցիայի դեմ պայքարին։ Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման և երկկողմ կապերի ամրապնդման հնարավորությունները։

• Баку и Багдад обсудили борьбу с коррупцией и преступностью
Генеральный прокурор Азербайджана Кямран Алиев в Баку провел встречу с председателем Верховного федерального суда Ирака Мунтером Ибрагимом Хусейном и возглавляемой им делегацией.
Как сообщает Report, Алиев поздравил Хусейна с назначением и пожелал успехов на новой должности. В ходе беседы он рассказал о реформировании прокуратуры Азербайджана, подчеркнул значимость международного сотрудничества в борьбе с преступностью, в том числе с коррупцией, и указал на важность обмена опытом.
Стороны отметили активную работу между двумя странами в рамках Организации исламского сотрудничества (ОИС). Алиев проинформировал о готовящейся в 2026 году в Баку третьей конференции глав антикоррупционных ведомств стран ОИС.
Хусейн, в свою очередь, подчеркнул важность укрепления сотрудничества в сфере правоохранительной деятельности, уделив особое внимание борьбе с коррупцией. В ходе встречи стороны обсудили возможности расширения договорно-правовой базы и укрепления двусторонних связей.