• Էմին Հուսեյնով. Մեկնարկել են Խըդըրլը գյուղում վերաբնակեցման աշխատանքները
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին Աղդամում Գլխավոր դատախազության կողմից կազմակերպված համաժողովում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի նախագահի Աղդամի, Ֆիզուլիի և Խոջավենդի շրջանների հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Էմին Հուսեյնովը:
Նրա խոսքով, այս տարի նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել է՝ Աղդամի շրջանի Սարըջալը, Քենգերլի և Խըդըրլը գյուղերի բացման արարողությանը։ «Բացումից հետո, այս գյուղերի բնակիչները սկսել են վերադառնալ իրենց հայրենի հողեր», - նշել է նա։
Հուսեյնովը ընդգծել է, որ Խըդըրլը գյուղ վերաբնակեցման աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են. «Այս ամիս կվերաբնակեցվի 188 ընտանիք։ Հաջորդ երկու ամիսների ընթացքում նախատեսվում է վերաբնակեցնել համապատասխանաբար ևս 195 և 390 ընտանիք»։
Աղդամի շրջանի ևս երկու գյուղեր կվերականգնվեն և կբնակեցվեն մինչև հաջորդ տարվա վերջը, հավելել է Էմին Հուսեյնովը։
Է. Հուսեյնովը նշել է, որ այս ամիս շինարարական աշխատանքները կմեկնարկեն Բաշ Գարվենդ և Էյվազխանբեյլի գյուղերում։

15 Июля 2025 - 15:03
Как сообщает Report, об этом заявил специальный представитель президента Азербайджана по Агдамскому, Физулинскому и Ходжавендскому районам Эмин Гусейнов на конференции, организованной Генеральной прокуратурой в Агдаме.
По его словам, в этом году президент Ильхам Алиев принял участие в церемонии открытия сел Сарыджалы, Кенгерли и Хыдырлы Агдамского района. «После открытия началось возвращение жителей этих сел в родные края», — отметил он.
Гусейнов подчеркнул, что уже стартовали работы по переселению в село Хыдырлы: «В текущем месяце будет обеспечен переезд 188 семей. В течение следующих двух месяцев планируется переселение еще 195 и 390 семей соответственно».
Еще два села Агдамского района будут восстановлены и заселены до конца следующего года, добавил Эмин Гусейнов.
Э.Гусейнов отметил, что строительные работы стартуют в этом месяце в селах Баш Гярвянд и Эйвазханбейли.
«Мы завершим восстановление этих сел до конца 2026 года, после чего начнется их заселение», - отметил он.