• Ադրբեջանն ու Ղազախստանը քննարկել են՝ Միջին միջանցքով բեռնափոխադրումների ավելացման հարցը
Ղազախստանն ու Ադրբեջանը քննարկել են՝ Անդրկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղով (ԱՄՏԵ) բեռնափոխադրումների ավելացման հարցը։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին քննարկվել է Ղազախստանի երկաթուղիների վարչության նախագահ Թալգատ Ալդըբերգենովի և Ադրբեջանի երկաթուղիների ղեկավարության միջև Պեկինում ընթացող՝ Երկաթուղիների միջազգային միության (UIC) XII կոնգրեսի առաջին օրվա շրջանակներում անցկացված հանդիպման ժամանակ։
Կողմերը հատուկ ուշադրություն են նվիրել՝ Անդրկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու թվայնացմանը և ավտոմատացմանը, որը կարագացնի և կպարզեցնի լոգիստիկ գործընթացները։ Քննարկվել են նաև Ղազախստանի և Ադրբեջանի երկաթուղիների տեղեկատվական համակարգերի ինտեգրման միջոցառումները՝ փոխադրումների արդյունավետությունը բարձրացնելու համար։

09 Июля 2025 - 09:30
Казахстан и Азербайджан обсудили наращивание грузоперевозок по Транскаспийскому международному транспортному маршруту (ТМТМ).
Как передает Report, это обсуждалось в ходе встречи председателя правления Казахстанских железных дорог Талгата Алдыбергенова с руководством АЖД в рамках первого дня XII Конгресса Международного союза железных дорог (МСЖД), проходящего в Пекине.
Стороны уделили особое внимание цифровизации и автоматизации маршрута ТМТМ, что позволит ускорить и упростить логистические процессы. Обсуждались также меры по интеграции информационных систем железных дорог Казахстана и Азербайджана для повышения эффективности перевозок.