04 Հուլիս 2025 - 11:43
Ուղերձում Իլհամ Ալիևը շնորհավորել է Թրամփին և ամերիկյան ժողովրդին այդ երկրի ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ։
Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանը հատուկ նշանակություն է տալիս՝ Միացյալ Նահանգների հետ բարեկամական հարաբերություններին և գործընկերությանը, և նշել է մեր երկրների ակտիվ ու արդյունավետ համագործակցությունը՝ միջազգային խաղաղության և անվտանգության ամրապնդման, ահաբեկչության և դրա տարբեր դրսևորումների դեմ պայքարի, էներգետիկ անվտանգության ապահովման և մի շարք այլ կարևոր ոլորտներում։
Նախագահը նշել է, որ Միացյալ Նահանգները արդեն երկար տարիներ հանդիսանում են Ադրբեջանի հուսալի էներգետիկ գործընկերը և բարձր է գնահատել Միացյալ Նահանգների մշտական աջակցությունը՝ Ադրբեջանի էներգետիկ ռազմավարությանը և խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացմանը, որոնք նպաստում են տարածաշրջանում կայունությանը և զարգացմանը։
Իլհամ Ալիևն ընդգծել է, որ այսօր կան լավ հնարավորություններ բարեկամական կապերն ու գործընկերությունը որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելու համար, և նշել է՝ առևտրատնտեսական, էներգետիկ, տրանսպորտային, արդյունաբերության, ավիացիայի, ներդրումային և այլ կարևոր ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության զարգացման համար մեծ ներուժը։

04 Июля 2025 - 11:43
В письме Ильхам Алиев поздравил Трампа и американский народ с национальным праздником этой страны – Днем независимости
Ильхам Алиев заявил, что Азербайджан придает особое значение дружественным отношениям и партнерству с Соединенными Штатами, отметил активное и эффективное сотрудничество наших стран в укреплении международного мира и безопасности, борьбе с терроризмом и его различными проявлениями, обеспечении энергобезопасности и ряде других важных сфер.
Президент отметил, что США уже много лет являются надежным энергетическим партнером Азербайджана, высоко оценил постоянную поддержку США, оказываемую энергетической стратегии Азербайджана, реализации крупных инфраструктурных проектов, способствующих стабильности и развитию в регионе.
Ильхам Алиев подчеркнул, что на сегодняшний день есть хорошие возможности для поднятия дружественных связей и партнерства на качественно новый уровень, отметил большой потенциал для развития взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической, энергетической, транспортной, промышленной, авиационной, инвестиционной и других важных сферах.