03 Հուլիս 2025 - 15:14
Հուլիսի 3-ին, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը Խանքենդիում ընդունել է՝ Թուրքմենստանի Նախարարների կաբինետի փոխնախագահ, արտաքին գործերի նախարար Ռաշիդ Մերեդովին:
Այս մասին հաղորդում է AZERTAC-ը։
Ռաշիդ Մերեդովը նշել է, որ Ղարաբաղում շինարարական և վերականգնման աշխատանքները մեծ տպավորություն են թողել նրա վրա և հիացմունք է հայտնել այս տարածաշրջանի բնական գեղեցկության նկատմամբ։
Հանդիպմանը ևս մեկ անգամ ընդգծվել է, որ ադրբեջանցիներն ու թուրքմենները երկու եղբայրական ժողովուրդներ են՝ ընդհանուր էթնիկ արմատներով և պատմամշակութային կապերով։ Կարծիքների փոխանակում է տեղի ունեցել՝ Ադրբեջանի և Թուրքմենստանի միջև էներգետիկայի, տրանսպորտի, մշակութային, հումանիտար, գիտական, կրթական և այլ ոլորտներում համագործակցության հարցերի շուրջ։ Նշվել է՝ Թուրքմենստանի մշակույթի օրերի Ադրբեջանում և Ադրբեջանի մշակույթի օրերի Թուրքմենստանում անցկացումը։

03 Июля 2025 - 14:39
3 июля президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял в Ханкенди заместителя Председателя Кабинета Министров Туркменистана, министра иностранных дел Рашида Мередова.
Рашид Мередов отметил, что строительно-восстановительные работы в Карабахе произвели на него большое впечатление, выразил восхищение красотой природы этого региона.
На встрече было еще раз подчеркнуто, что азербайджанцы и туркмены — два братских народа, имеющие общие этнические корни, исторические и культурные связи. Состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества в Азербайджана и Туркменистана в энергетической, транспортной, культурной, гуманитарной, научной, образовательной и других сферах. Было отмечено проведение Дней культуры Туркменистана в Азербайджане и Дней культуры Азербайджана в Туркменистане.