• Ինդոնեզիան շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանին՝ Իրանից իր քաղաքացիների տարհանման համար
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է՝ իր ինդոնեզացի գործընկեր Սուգիոնոյի հետ։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին ասվում է՝ X սոցիալական ցանցում Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հրապարակման մեջ։
Կողմերը հանդիպել են՝ Ստամբուլում անցկացված Իսլամական համագործակցության կազմակերպության արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 51-րդ նստաշրջանի շրջանակներում։
Նախարարները մտահոգություն են հայտնել՝ Իսրայելի և Իրանի միջև լարվածության սրման վերաբերյալ։ Ինդոնեզական կողմը երախտագիտություն է հայտնել Ադրբեջանին՝ Իրանից իր քաղաքացիների տարհանման գործում ցուցաբերած օգնության համար։
Ընդգծվել է Ադրբեջանի և Ինդոնեզիայի միջև մի շարք ոլորտներում, մասնավորապես՝ տնտեսության, տրանսպորտի և զբոսաշրջության ոլորտներում երկկողմ կապերի ամրապնդման կարևորությունը։
Նշվել է՝ ՄԱԿ-ի, ԻՀԿ-ի, Չմիավորման շարժման, D-8-ի և այլ համաշխարհային ու տարածաշրջանային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության խորացման կարևորությունը։
Նախարարները քննարկել են նաև՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր։

23 Июня 2025 - 11:48
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретился со своим индонезийским коллегой Сугионо.
Как сообщает Report, об этом говорится в публикации на странице МИД Азербайджана в соцсети X.
Стороны встретились в рамках 51-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества, проходящей в Стамбуле.
Министры выразили обеспокоенность эскалацией между Израилем и Ираном. Индонезийская сторона выразила благодарность Азербайджану за содействие в эвакуации своих граждан из Ирана.
Была подчеркнута важность укрепления двусторонних связей между Азербайджаном и Индонезией в ряде секторов, особенно в сферах экономики, транспорта и туризма.
Отмечена важность углубления сотрудничества в рамках ООН, ОИС, Движения неприсоединения, D-8 и других глобальных и региональных организаций.
Министры также обсудили вопросы региональной и международной безопасности, представляющие взаимный интерес.