20 Հունիսի 2025 - 15:49
Թուրքիայի և Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության (ՀԿԹՀ) առաջատար հեռուստաալիքները, թերթերը, լրատվական գործակալությունները և նորությունների կայքերը լայնորեն լուսաբանել են՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի Քահրամանմարաշ քաղաք կատարած այցը, որի ընթացքում երկու եղբայրական երկրների ղեկավարները մասնակցել են ադրբեջանական թաղամասի բացմանը։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ լրատվամիջոցները կենտրոնացել են նախագահներ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և Իլհամ Ալիևի ելույթների վրա, որոնք ընդգծել են երկու երկրների բարեկամության և եղբայրության անխախտելիությունը։
Մեջբերվում են Թուրքիայի առաջնորդի խոսքերը՝ 2023 թվականի փետրվարի երկրաշարժերի հետևանքների վերացման գործում Ադրբեջանի դերի մասին, և նկարագրվում է մեր երկրի ներդրումը Քահրամանմարաշ քաղաքի վերականգնման գործում։
Վերնագրերում, ի թիվս այլոց, նշվում է նախագահ Էրդողանի խոսքերը. «Մենք չենք մոռանա Ադրբեջանի օգնությունը»։
Առանձին նյութեր են պատրաստվել երկու եղբայրական երկրների ղեկավարների՝ Քահրամանմարաշում բնակվող ընտանիքներից մեկին կատարած այցի մասին։

• СМИ Турции и ТРСК широко осветили открытие Азербайджанского квартала в Кахраманмараше
Ведущие телеканалы, газеты, информационные агентства и новостные сайты Турции и Турецкой Республики Северного Кипра (ТРСК) широко осветили визит президента Азербайджана Ильхама Алиева в город Кахраманмараш, в рамках которого лидеры двух братских стран приняли участие в открытии Азербайджанского квартала.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, масс-медиа акцентировали внимание на выступлениях президентов Реджепа Тайипа Эрдогана и Ильхама Алиева, подчеркнувших нерушимость дружбы и братства двух стран.
Приводятся слова турецкого лидера о роли Азербайджана в устранении последствий февральских землетрясений 2023 года, повествуется о вкладе нашей страны в восстановление города Кахраманмараш.
В заголовки, в числе прочих, вынесены слова президента Эрдогана: «Мы не забудем помощь Азербайджана».
Подготовлены отдельные материалы о посещении лидерами двух братских стран одной из семей, проживающих в Кахраманмараше.
Уделено внимание и посещению президентами Азербайджана и Турции начальной школы имени Гейдара Алиева, расположенной в Азербайджанском квартале Кахраманмараша.