20 Հունիսի 2025 - 10:45
Իսրայելի և Իրանի միջև բախումների կապակցությամբ շարունակվում է Ադրբեջանի քաղաքացիների և օտարերկրացիների կողմից Իրանի տարածքը լքելու գործընթացը՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության, Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան, ինչպես նաև Թաբրիզում Ադրբեջանի գլխավոր հյուպատոսության կողմից ստացված հարցումների հիման վրա։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն։
Նա նշել է, որ միջոցներ են ձեռնարկվում Ադրբեջանի Հանրապետության, ինչպես նաև Իրանը լքել ցանկացող այլ երկրների քաղաքացիների կողմից ցամաքային սահմանը հատելու համար համապատասխան թույլտվություններ ստանալու համար։
«Այսօրվա տվյալներով՝ Ադրբեջանի ավելի քան 600 քաղաքացի դիմել է սահմանը հատելու համար, և նրանցից 180-ը արդեն մուտք են գործել Ադրբեջանի տարածք։ Մինչ օրս 77 երկրներից ստացված հարցումները քննարկվում են համապատասխան կարգով, և ստեղծվում են պայմաններ այդ երկրների քաղաքացիների կողմից սահմանը հատելու համար։
Ռուսաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Կանադայի, Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարները, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ երկրներ տարբեր մակարդակներով խորը երախտագիտություն են հայտնել Ադրբեջանին աջակցության համար», - ընդգծել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

• Названо число граждан Азербайджана, желающих выехать из Ирана
В связи со столкновением между Израилем и Ираном продолжается процесс выезда граждан нашей страны и иностранцев с территории Ирана на основании обращений, поступивших в Министерство иностранных дел Азербайджана, наше посольство в Иране, а также в наше генеральное консульство в Тебризе.
Как сообщает Report, об этом заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде.
Он отметил, что предпринимаются меры для получения соответствующих разрешений для пересечения сухопутной границы гражданами Азербайджанской Республики, а также других стран, желающими покинуть Иран.
«По данным на сегодняшний день, более 600 граждан Азербайджана обратились для пересечения границы, и из них 180 человек уже въехали на территорию Азербайджана. До настоящего времени обращения, поступившие из 77 стран, рассматриваются в соответствующем порядке, и создаются условия для пересечения границы гражданами этих стран.
Министры иностранных дел России, Соединённого Королевства, Канады, Италии, а также многие страны на различных уровнях выразили глубокую благодарность Азербайджану за поддержку», – подчеркнул представитель МИД.