23 Հունիսի 2025 - 13:14
Ադրբեջանը ոչ միայն նավթի, գազի և էներգետիկ ռեսուրսների մատակարար է, այլև գիտելիքների և փորձի արտահանող։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության (SOCAR) փոխնախագահ Զիբա Մուստաֆաևան՝ ADA համալսարանում՝ Բաքվի 19-րդ ամառային էներգետիկ դպրոցի (BSES 2025) բացման արարողության ժամանակ:
Նրա խոսքով, ամառային էներգետիկ դպրոցը SOCAR-ի և ADA-ի միջև համագործակցության շրջանակներում ամենահաջողված նախաձեռնություններից մեկն է։
«Մոտ երկու տասնամյակ շարունակ BSES-ը դարձել է առաջատար գաղափարների փոխանակման հարթակ՝ միավորելով ակադեմիական տեսությունը բնագավառի պրակտիկայի հետ։ 19 տարի շարունակ դպրոցը միավորում է աշխարհի առաջատար գիտնականների, փորձագետների և քաղաքագետների՝ էներգետիկայի ոլորտի հիմնական հարցերը քննարկելու համար։ Ծրագիրը նպաստում է՝ ոչ միայն մասնակիցների մասնագիտական զարգացմանը, այլև էներգետիկ քաղաքականության հարցերի և առկա մարտահրավերների վերաբերյալ միջազգային երկխոսության ամրապնդմանը», - ընդգծել է Զ. Մուստաֆաևան։

23 Июня 2025 - 11:14
Азербайджан — не только поставщик нефти, газа и энергетических ресурсов, но и экспортер знаний и опыта.
Как сообщает Report, об этом заявила вице-президент Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR) Зиба Мустафаева на церемонии открытия 19-й Бакинской летней энергетической школы (Baku Summer Energy School — BSES 2025), проходящей в Университете ADA.
По ее словам, летняя энергетическая школа — одна из самых успешных инициатив в рамках сотрудничества SOCAR и ADA.
«За почти два десятилетия BSES стала площадкой для обмена передовыми идеями, объединяющей академическую теорию с практикой отрасли. На протяжении 19 лет школа собирает ведущих ученых, экспертов и политиков со всего мира для обсуждения ключевых вопросов в энергетике. Программа способствует не только профессиональному развитию участников, но и укреплению международного диалога по вопросам энергетической политики и актуальным вызовам», — подчеркнула З. Мустафаева.
Она также отметила, что ежегодно в школе принимают участие представители из Европы, Азии и Африки.
«Присутствие участников из разных регионов подчеркивает растущую роль Азербайджана как важного центра глобального диалога по вопросам энергобезопасности и устойчивого использования ресурсов», — добавила вице-президент SOCAR.