23 Հունիսի 2025 - 11:40
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ Ստամբուլում Իսլամական համագործակցության կազմակերպության (ԻՀԿ) արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 51-րդ նստաշրջանին մասնակցելու շրջանակներում հանդիպել է՝ Բանգլադեշի արտաքին գործերի նախարար Թուհիդ Հուսեյնի հետ:
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, հանդիպման ընթացքում տեղի է ունեցել կարծիքների փոխանակում՝ Ադրբեջանի և Բանգլադեշի միջև առկա երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունների և ապագա համագործակցության հեռանկարների շուրջ:
Կողմերը ընդգծել են՝ բարձր մակարդակի շփումների, փոխադարձ այցելությունների և միջգերատեսչական համագործակցության, ինչպես նաև քաղաքական խորհրդակցությունների մեխանիզմի կարևորությունը հարաբերությունների զարգացման գործում։
Հանդիպմանը քննարկվել են՝ առևտրի, կրթության և թվային կառավարման ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը, ինչպես նաև դիվանագիտական և ծառայողական անձնագրերի տերերի համար առանց վիզային ռեժիմը։ Կողմերը ընդգծել են համապատասխան պետական մարմինների միջև կապերի ամրապնդման կարևորությունը։

23 Июня 2025 - 10:17
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках участия в 51-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества (ОИС) в Стамбуле встретился с министром иностранных дел Бангладеш Тухидом Хоссейном.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в ходе встречи состоялся обмен мнениями о текущих двусторонних и многосторонних отношениях и перспективах будущего сотрудничества между Азербайджаном и Бангладеш.
Стороны подчеркнули важность контактов на высоком уровне, взаимных визитов и межведомственного сотрудничества, а также механизма политических консультаций в развитии отношений.
На встрече обсуждались возможности расширения сотрудничества в сферах торговли, образования и цифрового управления, а также безвизового режима для владельцев дипломатических и служебных паспортов. Стороны подчеркнули важность укрепления контактов между соответствующими государственными органами.
Стороны отметили, что будут продолжены усилия по углублению отношений между Азербайджаном и Бангладеш и изучению новых сфер сотрудничества, а также подчеркнули значение продолжения взаимной поддержки в рамках международных организаций.