• ԱՄՆ քաղաքացիները տարհանվել են Իրանից Ադրբեջան
Իսրայելի և Իրանի միջև հակամարտության սկսվելուց հետո շարունակվում է՝ Իրանից Ադրբեջան օտարերկրյա քաղաքացիների տարհանումը։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, օրվա ընթացքում օտարերկրյա քաղաքացիների տարհանումն իրականացվում է փոքր խմբերով՝ Աստարայում պետական սահմանի անցակետի միջոցով։
Որոշ ժամանակ առաջ ԱՄՆ-ի և այլ օտարերկրյա պետությունների ավելի քան 10 քաղաքացիներ տարհանվել են Ադրբեջան։ ԱՄՆ քաղաքացի Աբորզի Աբորինգը նշել է, որ սահմանին ստեղծվել են բարենպաստ պայմաններ անցման համար. «Ես շնորհակալություն եմ հայտնում Ադրբեջանի կառավարությանը տարհանումը կազմակերպելու համար»։
Նշենք, որ որոշ արտասահմանյան երկրներ դիմել են Ադրբեջանի կառավարությանը՝ խնդրելով օգնել իրենց քաղաքացիներին Իրանից հայրենիք վերադարձնելուն՝ Ադրբեջանի տարածքով տարանցիկ ճանապարհով։

• Граждане США эвакуированы из Ирана в Азербайджан
После начала конфликта между Израилем и Ираном продолжается эвакуация иностранных граждан из Ирана в Азербайджан.
Как сообщает Report, в течение дня эвакуация иностранных граждан осуществляется небольшими группами через Пропускной пункт на Государственной границе в Астаре.
Некоторое время назад в Азербайджан были эвакуированы более 10 граждан США и других иностранных государств. Гражданин США Аборзи Аборинг заявил, что на границе были созданы благоприятные условия для перехода: «Благодарю азербайджанское государство за организацию эвакуации».
Отметим, что некоторые иностранные государства обратились к правительству Азербайджана с просьбой оказать содействие в возвращении своих граждан из Ирана на родину транзитом через территорию Азербайджана.