• Մամեդով. Հայաստանը իրավական խոչընդոտներ է ստեղծում՝ ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի իրականացման համար
11 Հունիսի 2025 - 13:39
Հայաստանը արհեստական իրավական խոչընդոտներ է ստեղծում՝ հայրենիք վերադառնալ ցանկացող ադրբեջանցիների համար։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է՝ Քաղաքացիների աշխատանքային իրավունքների պաշտպանության լիգայի գործադիր կոմիտեի նախագահ Սահիբ Մամեդովը՝ «Վերադարձ Արևմտյան Ադրբեջան» ուղղությամբ իրականացվող նախագծերի վերաբերյալ ճեպազրույցի ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ ամենակարևոր խնդիրներից մեկը մնում է՝ տեղահանված ժողովուրդների իրավունքների պաշտպանությունը։ «Տեղահանված ադրբեջանցիների իրավունքները սկսեցին ճանաչվել ինչպես հասարակական, այնպես էլ պետական մակարդակով։ Պետության ղեկավարը ուշադրություն է դարձնում այս հարցին։ Միլլի մեջլիսում այս թեմայի շուրջ քննարկումները հանդիսանում են այս աջակցության ցուցիչը։ Միևնույն ժամանակ, այս ուղղությամբ ոչ կառավարական կազմակերպությունների գործունեությունը նույնպես կարևոր արդյունքներ է տալիս», - նշել է Մամեդովը։
Նա ընդգծել է, որ հայկական կողմը տարբեր իրավական և վարչական խոչընդոտներ է՝ ստեղծում ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքի իրականացման համար։
«Նրանք արհեստական իրավական խոչընդոտներ են ստեղծում նրանց համար, ովքեր ցանկանում են վերադառնալ հայրենիք։ Սա ցույց է տալիս նրանց մտահոգությունը այս հարցի վերաբերյալ։ Այս ոլորտում ձեռք բերված նվաճումները շատ նշանակալի են, և քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների դերը այս հաջողություններում շատ մեծ է», - հավելել է նա։

• Мамедов: Армения создает юридические препятствия для реализации права азербайджанцев на возвращение
11 Июня 2025 - 11:39
Армения создает искусственные юридические препятствия для азербайджанцев, желающих вернуться на родину.
Как сообщает Report, об этом заявил председатель исполнительного комитета Лиги защиты трудовых прав граждан Сахиб Мамедов на брифинге о проектах, реализуемых в направлении «Возвращение в Западный Азербайджан».
По его словам, одним из наиболее важных вопросов остается защита прав депортированных народов. «Права депортированных азербайджанцев начали признаваться на уровне общества, а также на государственном уровне. Глава государства уделяет этому вопросу внимание. Обсуждения этой темы в Милли Меджлисе являются показателем этой поддержки. В то же время деятельность неправительственных организаций в этом направлении также дает важные результаты», — отметил Мамедов.
Он подчеркнул, что армянская сторона занимается созданием различных юридических и административных препятствий для реализации права азербайджанцев на возвращение.
«Они создают искусственные юридические препятствия для тех, кто хочет вернуться на родину. Это свидетельствует об их озабоченности по этому вопросу. Достижения, которые были достигнуты в этой области, являются весьма значимыми, и роль институтов гражданского общества в этих успехах весьма велика», — добавил он.