• Պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը: «Ադրբեջանական բանակը երբեք կրակ չի բացում խաղաղ բնակիչների վրա»
10 Մայիսի 2025 - 12:03
Մայիսի 10-ին, ժամը 09:55-ին, Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները Չամբարակի շրջանի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից գնդակոծել են ադրբեջանական բանակի դիրքերը՝ կիրառելով հրաձգային զինատեսակներ, ասվում է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ:
«Բացի այդ, Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը, որը տեղեկություններ է տարածում, որ իբր ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները կրակել են  Խանազախ բնակավայրի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով բնակելի տուն է վնասվել, փորձում է թյուր կարծիք ձևավորել միջազգային հանրության մոտ և հող նախապատրաստել հերթական սադրանքի համար։ Այս հայտարարությունը չի համապատասխանում իրականությանը:
Մենք հայտարարում ենք, որ ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները երբեք կրակ չեն բացում քաղաքացիական անձանց և քաղաքացիական օբյեկտների վրա։
«Ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումները նշված ուղղությամբ ձեռնարկել են միայն համարժեք պատասխան միջոցներ», - ասվում է հայտարարության մեջ։

10 мая в 09:55 подразделения вооружённых сил Армении с позиций, расположенных в направлении Чямбярякского района, подвергли обстрелу из стрелкового оружия позиции азербайджанской армии, об этом говорится в заявлении Минобороны АР.
«Кроме того, Министерство обороны Армении, распространив информацию о якобы открытом подразделениями Азербайджанской Армии огне в направлении населённого пункта Ханазах и повреждении жилого дома, пытается сформировать у международной общественности ложное мнение и подготовить почву для очередной провокации. Данное заявление не соответствует действительности и носит дезинформационный характер.
Заявляем, что подразделения Азербайджанской Армии никогда не открывают огонь по гражданскому населению и гражданским объектам.
Подразделениями Азербайджанской Армии были предприняты лишь адекватные ответные меры в указанном направлении», - говорится в заявлении.