• Պետական գործակալություն. Ադրբեջանը պատրաստ է ընդլայնել զբոսաշրջությունը D-8-ի շրջանակներում
Ադրբեջանը մասնակցել է D-8 Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության ավագ պաշտոնյաների 5-րդ հանդիպմանը և կազմակերպության անդամ երկրների զբոսաշրջության նախարարների 4-րդ նիստին, որոնք անցկացվել են մայիսի 5-6-ը Կահիրեում:
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Պետական Զբոսաշրջության Գործակալությունից, երկիրը միջոցառումներին ներկայացրել է գործակալության նախագահի խորհրդական Քյանան Գուլուզադեի գլխավորած պատվիրակությունը։
Իր ելույթում Գուլուզադեն ընդգծել է պետության ուշադրությունը զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման նկատմամբ՝ որպես տնտեսության առանցքային ոլորտ: Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը դարձել է խոշոր միջազգային միջոցառումների կազմակերպիչ, այդ թվում՝ COP29-ի, որտեղ համաժողովի պատմության մեջ առաջին անգամ զբոսաշրջության թեման ներառվել է կլիմայական բանակցությունների օրակարգում։ Նա նաև կոչ է արել D-8 երկրներին միանալ «Զբոսաշրջության ոլորտում կլիմայական գործողությունների ամրապնդման վերաբերյալ COP29 հռչակագրին», որին արդեն իսկ աջակցել է ավելի քան 70 երկիր։

Азербайджан принял участие в 5-й встрече высокопоставленных должностных лиц Организации экономического сотрудничества D-8 и IV заседании министров туризма стран-членов организации, которые прошли 5–6 мая в Каире.
Как сообщили Report в Государственном агентстве по туризму, страну на мероприятиях представляла делегация под руководством советника председателя агентства Кянана Гулузаде.
В своём выступлении Гулузаде подчеркнул внимание государства к развитию туризма как ключевой отрасли экономики. Он напомнил, что Азербайджан стал организатором масштабных международных мероприятий, включая COP29, где впервые в истории конференции тема туризма была включена в повестку климатических переговоров. Также он призвал страны D-8 присоединиться к «Декларации COP29 об усилении климатических действий в туристическом секторе», которую уже поддержали более чем 70 государств.