• Ադրբեջանն ու Իրանը ամրապնդում են համագործակցությունը անասնաբուժական վերահսկողության ոլորտում
Ադրբեջանի սննդի անվտանգության գործակալությունը (ՍԱՆԳ) և Իրանի անասնաբուժական կազմակերպությունը՝ կենդանիների անդրսահմանային հիվանդությունների դեմ պայքարի ոլորտում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են АПБА-ից, փաստաթուղթը ստորագրել են՝ Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևը և Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Ֆարզանա Սադիգին։
Հուշագրի համաձայն՝ АПБА-ն և Իրանի անասնաբուժական կազմակերպությունը համատեղ կաշխատեն՝ պետական սահմաններին հարակից տարածքներում կենդանիների անդրսահմանային հիվանդությունների դեմ պայքարի միջոցառումներ իրականացնելու ուղղությամբ։
Միջոցներ կձեռնարկվեն նաև՝ երկու երկրների բնակչության և շրջակա միջավայրի անվտանգությունն ապահովելու համար, ներառյալ հակահամաճարակային միջոցառումներ, վերահսկողություն, պատվաստում, մոնիթորինգ և այլն։
Նախատեսվում է նաև ընդլայնել համագործակցությունը և փորձի փոխանակում սահմանին անասնաբուժական վերահսկողության միջոցառումների իրականացման գործում։

• Азербайджан и Иран усиливают сотрудничество в области ветеринарного контроля
Агентство продовольственной безопасности Азербайджана (АПБА) и Ветеринарная организация Ирана подписали Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области борьбы с трансграничными болезнями животных.
Как сообщили Armenia.Az в АПБА, документ подписан вице-премьером Азербайджана Шахином Мустафаевым и министром дорог и градостроительства Ирана Фарзаной Садиги.
Согласно меморандуму, АПБА и Ветеринарная организация Ирана будут совместно работать над реализацией мер по борьбе с трансграничными болезнями животных в районах, прилегающих к государственным границам.
Также будут приняты меры по обеспечению безопасности населения и окружающей среды обоих государств, включая противоэпизоотические мероприятия, контроль, вакцинацию, мониторинг и т.д.
Планируется также расширение сотрудничества и обмен опытом в реализации мер ветеринарного контроля на границе.