25 Ապրիլի 2025 - 09:56
Ապրիլի 24-ին «Ազերկոսմոս» տիեզերական ակադեմիայում տեղի է ունեցել հանդիպում Թուրքիայի առաջին աստղագնաց Ալփեր Գեզերավջիի հետ։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ հանդիպման հիմնական նպատակն էր կրթել երիտասարդներին տիեզերագնացության ոլորտում, մեծացնել նրանց հետաքրքրությունը այս ոլորտի նկատմամբ և օգնել նրանց ապագա մասնագիտություն ընտրելու հարցում։
Միջոցառման ժամանակ ելույթ ունենալով՝ Ա. Գեզերավջին բարձր է գնահատել Ադրբեջանի կողմից ընտրված զարգացման ուղին։ Նա նշել է, որ Ադրբեջանը կարճ ժամանակում դարձել է տարածաշրջանի կարևոր երկրներից մեկը և նաև ազդեցություն է ձեռք բերում տիեզերական ոլորտում։
Աստղագնացը հիշեցրել է 2023 թվականին Ադրբեջանում կայացած Միջազգային աստղագնացության կոնգրեսի (IAC-2023) հաջող անցկացումը և նշել, որ նման միջազգային նախաձեռնությունները գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում երկրի աճող հեղինակության հստակ ցուցիչ են։

25 Апреля 2025 - 09:36
24 апреля в Космической академии «Азеркосмос» состоялась встреча с первым астронавтом Турции Алпером Гезеравджи.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, основной целью встречи было просвещение молодежи в области космонавтики, повышение их интереса к этой сфере и оказание им помощи в выборе будущей карьеры.
Выступая на мероприятии, А. Гезеравджи высоко оценил путь развития, выбранный Азербайджаном. Он сказал, что Азербайджан за короткое время стал одной из важных стран в регионе, а также приобретает влияние в космической сфере.
Космонавт напомнил об успешном проведении в 2023 году в Азербайджане Международного астронавтического конгресса (IАC-2023) и отметил, что подобные международные инициативы являются наглядным показателем растущего авторитета страны в области науки и техники.