24 Ապրիլի 2025 - 16:03
Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի փոխնախագահ Զիյաֆեթ Ասկերովը հայտարարել է՝ երկրի Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու անհրաժեշտության մասին՝ կապված Հիմնական օրենքում ամրագրված ինստիտուտների զարգացման հետ։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին խորհրդարանականն ասել է՝ Իրավական քաղաքականության և պետականաշինության կոմիտեի կողմից կազմակերպված՝ «Համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիև. Անկախ Ադրբեջանի Սահմանադրության հեղինակ» համաժողովում իր ելույթում։
Ասկերովն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի Սահմանադրությունն աշխարհում ամենաճանաչված նորմատիվ իրավական ակտերից մեկն է։
«Մենք կարող ենք հպարտանալ մեր Սահմանադրությամբ, բայց կյանքը կանգ չի առնում, սոցիալական հարաբերությունների դինամիկան արագ զարգանում է, առաջանում են նոր խնդիրներ, ի հայտ են գալիս նոր ինստիտուտներ, որոնք պահանջում են իրենց գործունեության կարգավորումը»,- նշել է փոխխոսնակը։
Նրա խոսքով, տարբեր տարիներին Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ արդեն իսկ կատարվել են փոփոխություններ՝ կապված քաղաքացիների իրավունքների ու ազատությունների հետ։ «Սահմանադրական բարեփոխումներն իրականում շարունակական գործընթաց են, «Անհրաժեշտ է փոփոխություններ և լրացումներ կատարել Սահմանադրությամբ ամրագրված ինստիտուտների զարգացման հետ կապված»,- եզրափակել է Զիյաֆեթ Ասկերովը։

24 Апреля 2025 - 12:03
Заместитель председателя Милли Меджлиса Азербайджана Зияфет Аскеров заявил о необходимости внесения изменений и дополнений в Конституцию страны в связи с развитием институтов, закрепленных в Основном законе.
Как сообщает Report, с таким заявлением парламентарий выступил на конференции «Общенациональный лидер Гейдар Алиев — автор Конституции независимого Азербайджана», организованной комитетом по правовой политике и государственному строительству.
Аскеров подчеркнул, что Конституция Азербайджана является одним из самых признанных нормативно-правовых актов в мире.
«Мы можем гордиться нашей Конституцией. Но жизнь не стоит на месте, динамика общественных отношений стремительно развивается. Возникают новые проблемы, появляются новые институты, требующие регулирования их деятельности», — отметил вице-спикер.
По его словам, в разные годы в Конституцию Азербайджана уже вносились дополнения, связанные с правами и свободами граждан. «Конституционные реформы — это фактически непрерывный процесс. Необходимо вносить изменения и дополнения в связи с развитием институтов, закрепленных в Конституции», — подытожил Зияфет Аскеров.