• Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը մեղադրում է հայկական եկեղեցուն
Օրերս հայկական եկեղեցին և Monumentwatch կազմակերպությունը, որի նպատակն իբր մշակութային ժառանգության պաշտպանությունն է, զրպարտանքներով ու սպառնալիքներով լի հայտարարություններ են տարածել Վարշավայում «Արևմտյան Ադրբեջանը մեր մշակութային հիշողության մեջ» թեմայով ցուցահանդեսի կապակցությամբ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքից, կասկած չկա, որ այդ քայլերը ձեռնարկվել են Հայաստանի իշխանությունների աջակցությամբ, ինչը, իր հերթին, ցույց է տալիս Հայաստանի կառավարության՝ դեպի խաղաղություն գնալու չցանկությունը, ինչպես նաև ռասիզմն ու անհանդուրժողականությունը, որոնք արմատացել են այս երկրում։
«Հետաքրքիր է, թե ինչպես են հայկական եկեղեցին և Monumentwatch-ը բացատրում 269 մզկիթներից 268-ի ոչնչացումը և 500-ից ավելի ադրբեջանական գերեզմանների ավերումը այսօրվա Հայաստանի տարածքում: Մենք խստորեն դատապարտում ենք հայկական եկեղեցու և ծայրահեղական Monumentwatch կազմակերպության գործողությունները, որոնք ուղղված սպառնալիքների և զրպարտանքների միջոցով ճշմարտությունը թաքցնելուն: Հաշտեցման գործընթացը Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը ճնշում գործադրել Հայաստանի վրա՝ վերականգնելու և պաշտպանելու ադրբեջանական մշակութային ժառանգությունը իր տարածքում»,- ասված է համայնքի հայտարարության մեջ։

24 Апреля 2025 - 09:07
На днях армянская церковь и организация Monumentwatch, цель которой якобы защита культурного наследия, распространили полные клеветы и угроз заявления в связи с организованной в Варшаве выставкой на тему «Западный Азербайджан в нашей культурной памяти».
Как сообщили Armenia.Az в Общине Западного Азербайджана, нет никаких сомнений в том, что эти шаги были предприняты при содействии властей Армении, что, в свою очередь, демонстрирует нежелание армянского правительства идти к миру, а также укоренившийся в этой стране расизм и нетерпимость.
«Интересно, как армянская церковь и Monumentwatch объясняют уничтожение 268 из 269 мечетей и разрушение более 500 азербайджанских кладбищ на территории нынешней Армении? Мы решительно осуждаем действия армянской церкви и экстремистской организации Monumentwatch, направленные на сокрытие правды путём угроз и клеветы, поощрение нетерпимости и препятствование процессу примирения. Мы призываем международную общественность оказать давление на Армению для восстановления и защиты азербайджанского культурного наследия на ее территории», — говорится в комментарии общины.