• Հուսեյն Իշիքսալ. մեզ հետ է ոչ միայն Թուրքիան, այլև Ադրբեջանը
Ադրբեջանի իշխանությունները և անձամբ նախագահ Իլհամ Ալիևը մեծ ներդրում ունեն Հյուսիսային Կիպրոսի Թուրքական Հանրապետության (ՀԿԹՀ) ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության և առաջմղման գործում։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը՝ այս մասին հայտարարել է ՀԿԹՀ-ի նախագահի դիվանագիտական հարցերով հատուկ խորհրդական, պրոֆեսոր Հուսեյն Իշիքսալը, լրագրողների հետ կիսվելով ADA համալսարանում «Դեպի նոր աշխարհակարգ» թեմայով միջազգային ֆորումին մասնակցելուց ստացած տպավորություններով։
Պրոֆեսորը շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի ղեկավարությանը նման նշանակալից միջոցառմանը մասնակցելու և նախագահ Իլհամ Ալիևին հարց տալու հնարավորության համար։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը զգալի հաջողությունների է հասել տարբեր միջազգային միջոցառումների կազմակերպման գործում՝ հաստատվելով որպես երկխոսության ճանաչված հարթակ։ «Դրա վերջին վառ օրինակը ADA համալսարանի միջազգային ֆորումն էր»,- հայտարարել է ՀԿԹՀ-ի ղեկավարի հատուկ խորհրդականը:
Հուսեյն Իշիքսալն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարն իր ելույթով ցույց է տվել, որ խորապես տիրապետում է Կիպրոսի խնդրի պատմությանն ու իրողություններին։

• Хусейн Ишиксал: С нами не только Турция, но и Азербайджан
Власти Азербайджана и лично Президент Ильхам Алиев вносят весомый вклад в дело защиты и продвижения прав народа Турецкой Республики Северного Кипра (ТРСК).
Об этом, как сообщает АЗЕРТАДЖ, заявил специальный советник Президента ТРСК по вопросам дипломатии, профессор Хусейн Ишиксал, делясь с журналистами впечатлениями от участия в международном форуме на тему «К новому миропорядку» в Университете АДА.
Профессор поблагодарил руководство Азербайджана за возможность принять участие в столь значимом мероприятии и задать вопрос Президенту Ильхаму Алиеву.
По его словам, Азербайджан достиг серьезных успехов в организации различных международных мероприятий, зарекомендовав себя в качестве признанной диалоговой площадки. «Очередным наглядным примером тому стал международный форум в Университете АДА», - констатировал спецсоветник лидера ТРСК.
Х. Ишиксал подчеркнул, что своим выступлением азербайджанский лидер показал, что обладает глубокими познаниями об истории и реалиях кипрского вопроса.