18 Ապրիլի 2025 - 15:43
Հորադիզ-Աղբենդ երկաթուղային գծի շինարարական մոնտաժային աշխատանքները 63%-ով ավարտված են, իսկ նախագծային աշխատանքները՝ 83%-ով։
Այս մասին հայտնում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ին:
Նախագծի շրջանակներում ծրագրվում է կառուցել ընդհանուր առմամբ 534 ինժեներական շինություն, 8 կայարան և տեղադրել 70 սլաքային փոխադրիչ։
Նշենք, որ Հորադիզ-Աղբենդ երկաթուղային գիծը, որպես Զանգեզուրի միջանցքի հիմնական տրանսպորտային զարկերակներից մեկը, ոչ միայն Ադրբեջանի հիմնական հատվածը կմիացնի Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության հետ, այլև, որպես Միջին միջանցքի նոր հատված, կընդլայնի բեռնափոխադրումների հնարավորությունները Արևելք-Արևմուտք-Արևելք երթուղով։

• Строительно-монтажные работы на ж/д линии Горадиз — Агбенд выполнены более чем наполовину
Строительно-монтажные работы на железнодорожной линии Горадиз-Агбенд завершены на 63%, а проектные работы — на 83%.
Об этом сообщает Armenia.Az со ссылкой на ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД).
В рамках проекта планируется строительство в общей сложности 534 инженерных сооружений, 8 станций и установка 70 стрелочных переводов.
Отметим, что железнодорожная линия Горадиз-Агбенд, как одна из основных транспортных артерий Зангезурского коридора, не только соединит основную часть Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой, но и, как новый сегмент Среднего коридора, расширит возможности для грузоперевозок по маршруту «Восток-Запад-Восток».